همزمان با سالروز میلاد ثامن الائمه حضرت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام، نشست علمی تحت عنوان « بررسی جایگاه علما، چالش ها و راهکارهای ناظر به فعالیت آن ها» از سوی مرکز علمی فرهنگی طلوع فجر و با شرکت علما و طلاب منطقه شاکی و با حضور حجج اسلام آقایان کاظمی، اخلاقی و دکتر فکری بعنوان کارشناسان نشست علمی و با دبیری حجت الاسلام آقای دکتر حسنی،  برگزار گردید.

این نشست که به منظور بررسی جایگاه علما و چالش های فراروی آن ها و همین طور ارائه راهکارهای برون رفت از وضعیت موجود، تشکیل گردید،  ابتدا با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط قاری محترم جناب حجت الاسلام آقای بهرامی آغاز شد و پس از آن مداح اهبیت جناب جحت الاسلام آقای کمالی با قرائت اشعار مولودی امام رضا(ع) سالروز میلاد آن حضرت را گرامی داشتند.

سپس آقای حسنی ضمن عرض خیر مقدم به علما و فضلای حاضر در جلسه و تبریک ولادت پر از یمن و برکت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام رضا(ع)، از کارشناسان جهت حضور در جایگاه دعوت نمودند.

آقای حسنی در ابتدای نشست علمی، ضرورت و اهداف برگزاری آن را تبیین نمودند و بر اهمیت برگزاری چنین جلساتی تأکید نمودند. وی سپس با طرح سئوالاتی پیرامون محورهای نشست، از کارشناسان خواستند تا دیدگاه های خویش را بیان نمایند.خلاصه نظرات و دیدگاه های مطرح شده توسط کارشناسان نشست:

آقای کاظمی: علما وارثان انبیاء هستند و باید در این راستا به وظایف خویش عمل کنند. عدم انسجام طلاب بزگترین چالش موجود فرا روی آن ها بشمار می رود و راهکار برون رفت از این وضعیت، تشکیل نهادی تحت عنوان شورای علما می باشد تا در قالب آن، امور مربوط به علما و طلاب سامان دهی شود و از این طریق بهتر می توانند به وظایف دینی و مذهبی خویش عمل کنند. علما آنطور که باید و شاید به وظایف دینی و مذهبی خود در بین مردم منطقه عمل نکرده اند. چون انسجام ندارند و در برخی از موارد تخریب برخی توسط برخی دیگر، مانع انجام وظیفه آن ها شده است. پاسخ عالمانه و درست به مسائل و احکام دینی، تشکیل نهادی تحت عنوان شورای علما، راهکار مناسب برای پاسخگوی به نیازهای روز جامعه در عرصه های دینی و مذهبی و حتی امور اجتماعی بشمار می روند و تنها از این طریق است که علما می توانند به انسجام برسند و هم به بهترین شکل ممکن به رسالت مذهبی خویش عمل نمایند.

آقای اخلاقی: علما وارثان انبیاء هستند و مسئولیت هدایت و رهبری مردم را بر عهده دارند. بنابراین باید تلاش نمایند که به این وظیفه مهم خویش به خوبی عمل کنند. علما  باید مسائل علمی را که تا حدودی اختلافی و چالشی می باشند، صرفا در بین خود مطرح نمایند و از کشاندن این گونه امور به در بین جامعه خود داری کنند. چون ممکن است که سبب سوء برداشت آن ها گردد. سپردن کار به اهلش راهکار مناسب برای ارتقای جایگاه در بین مردم می باشد. باید پیش از تشکیل هر نوع نهادی، زمینه ها و بسترهای لازم برای انجام وظایف علما در جامعه، فراهم گردد و از این طریق می توان در جهت تقویت جایگاه علما در میان مردم، گام برداشت.

آقای فکری: در گذشته روحانیت در منطقه در امور مهم نقش برجسته داشتند و از جایگاه برتری در میان مردم برخوردار بودند ولی چالش فعلی علمای منطقه نداشتن پایگاه و منزلت گذشته در میان مردم می باشد. از این رو باید در جهت ارتقای جایگاه علما در منطقه تلاش نمود و موانع پیشرو را برداشت. راهکار ارتقای جایگاه علما، تخصصی شدن کارهای طلاب و بخصوص در بخش پاسخگویی به مسائل مذهبی و به خصوص احکام می باشد. به این صورت که یک عده از علما، بصورت ویژه روی احکام و پاسخ به شبهات کار کنند تا بهتر بتوانند به نیازهای مذهبی و شبهاتی که راجع به مسائل دینی مطرح می شود، پاسخ گویند.

در پایان نشست علمی، هر یک از سه کارشناس این نشست، تداوم این نوع نشست ها را خواستار شدند و از طلوع فجر برای برگزاری نشست علمی «بررسی جایگاه علمای منطقه، چالشها و راهکارهای ناظر به فعالیت آنها»، تشکر نمودند.

گفتگوی آزاد:

پس از پایان یافتن نشست علمی، بحث آزاد پیرامون محورهای مورد در آن آغاز گشت، و حاضرین در جلسه دیدگاه های خویش در مورد موضوع نشست بیان نمودند. خلاصه آن ها به قرار ذیل می باشد:

آقای عظیمی: تقوی و خودسازی طلاب را بهترین راهکار برای انجام وظایف دینی علما می باشد و عامل بودن علما و طلاب به گفتارهایشان، بهترین راهکار برای تقویت جایگاه در بین افراد جامعه معرفی بشمار می رود.

آقای خلیلی: مشکلات طلاب عدم انسجام، سردرگمی در کارها، نداشتن نقش فعال در بین مردم و سنت گرایی مردم، مهمترین چالشهای فرا روی علما و طلاب منطقه هستند.

آقای بهرامی: خودسازی درونی طلاب، حفظ حرمت طلبگی، عدم تخریب یکدیگر، مهمترین راهکارهای لازم برای تقویت جایگاه علما میان مردم معرفی بشمار می روند.

آقای ناصری: هماهنگی بین طلاب بسیار ضروی است. تشکیل یک نهاد علمایی برای سامان دهی امور درونی آن ها و همچنین پاسخگویی به نیازهای مذهبی مردم، راهکاری مناسب برای تقویت جایگاه علما می باشند.

آقای اکبری: ارتقای جایگاه علما از طریق کار جمعی و فعالیت یک عده از طلاب در قبال مسائل مذهبی مردم میسر هست و این دو مورد تنها گزینه های مورد نیاز برای برون از وضعیت موجود هستند.

آقای شریفی: اشتغال به رشته های علوم انسانی جدید سبب دوری طلاب از فقه و مسائل فقهی شده است. از این رو طلاب تلاش کنند در کنار تحصیل علوم جدیده به دروس رایج حوزه بخصوص فقه توجه بیشتری داشته باشند، تا بتوانند به وظایف مذهبی در قبال مردم نیز عمل کنند.

آقای محبی:  خودسازی طلاب، حفظ شئون طلبگی، عدم تخریب و تشکیل یک نهاد و سازمان توسط طلاب منطقه، راهکارهای مناسب برای تقویت جایگاه علما و انجام رسالت دینی آن بشمار می روند.

آقای اویس: زندگی روستاگونه مردم منطقه در محیط شهری و بسته فکردن آن ها، مشکلات مردم منطقه و علما  بشمار می رود و راهکار برون رفت از این وضعیت، تشکیل یک نهاد تحت عنوان شورای علمای منطقه و یا هر عنوان دیگری است.

آقای امینی: تداوم این نشست ها، سبب شناخت هرچه بیشتر طلاب از یکدیگر و تقویت انسجام آن ها می گردد.

آقای سلطانی: متاسفانه از علما گفتار هست اما عمل نیست. این امر سبب کاهش جایگاه علما در بین مردم گردیده است. ایجاد یک سازمان و نهاد برای سامان دهی امور علمان و طلاب ضروری است.

آقای رضایی: سپردن کارها به اهلش و عدم ورود آن ها در غیر حوزه تخصصی شان، تنها راهکارهای لازم برای انجام وظایف بهتر علما و تقویت جایگاه آن ها در جامعه بشمار می رود.

آقای موسوی: هرکس در حوزه تخصصی خویش عمل کند و نظر بدهد و ایجاد شورای علما و بخصوص در بخش پاسخ به شبهات و احکام، ضروری می باشد.

آقای کمالی: نظرات مطرح شده بسیار مهم و اثر بخش می باشد ولی نباید نسبت به تبعات و پیامدهای تشکیل نهادی تحت عنوان شورای علما، غافل ماند.

جمع بندی و نتیجه گیری نشست علمی:

آقای حسنی دبیر نشست علمی، پس در پایان نشست و یاداشت نظرات و دیدگاه های هر یک از علما و طلاب شرکت کننده در در آن،  جمع بندی خود را این گونه اعلام نمودند:

  1. طبق نظر کارشناسان، علما وارثان انبیاء و ائمه هستند. از این رو وظیفه دارند که در جهت تبلیغ مسائل دینی و تبیین احکام و مسائل مذهبی، تلاش کنند.
  2. در شرایط فعلی علمای منطقه از جایگاه مطلوبی در بین مردم برخوردار نمی باشد. از این رو باید در جهت ارتقای جایگاه واقعی خویش تلاش نمایند.
  3. نبود انسجام بین علما و طلاب منطقه، تخریب برخی توسط برخی دیگر، منفعل بودن آن ها نسبت به مسائل روز و دینی، اظهار نظر طلاب در غیر حوزه تخصصی شان، عدم تطابق گفتار و کردار علما، مهمترین چالشهای موجود علما و طلاب منطقه بشمار می روند.
  4. انسجام طلاب، با تشکیل یک نهاد تحت هر عنوانی، خودسازی درونی طلاب، توجه بیش فقه و مسائل مذهبی، حضور فعال در بین مردم، راهکارهای پیشنهادی برای تقویت جایگاه علما و انجام بهتر وظایف آن ها و رفع موانع و چالش های موجود بشمار می روند.

دیدگاه

*