گزارش تازه‌ی سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که ۷۰ جنگجوی داعش تازه از عراق و سوریه به افغانستان آمده‌اند و به فعالیت‌های هراس افگنانه می پردازند. در این گزارش آمده است که داعش در افغانستان سرگرم افزایش تبلیغات خود برضد طالبان است و گروه طالبان نیز تلاش می‌کند تا در برابر داعش ایستاده‌گی کند.

درهمین حال رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی که برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویارک رفته است می‌گوید که برخی از جنگجویان طالبان در حال پیوستن به داعش هستند.

پس از خاورمیانه و شمال آفریقا داعش اکنون به فکر گسترش حضورش در افغانستان است، بربنیاد یک گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یافته‌های تازه سازمان ملل متحد، داعش در ۲۵ ولایت افغانستان جای پا پیدا کرده است و با سرعت درحال سربازگیری و گسترش فعالیتاش در این کشور است.

محمدیوسف امین زازی آگاه سیاسی اظهارداشت: "به نظر من برخورد و یا مبارزه دوگانه و چندگانه در برابر هراس‌افگنان و دهشت‌افگنان زمینه‌ی این را مساعد ساخته است که هراس افگنان در منطقه در جهان و به ویژه افغانستان رشد کنند و فعالیت‌هایشان را گسترش دهند".

درهمین حال گفته می شود که به تازگی ۷۰ جنگجوی این گروه از عراق و سوریه به افغانستان آمدهاند، کسانی که بدترین کارنامه‌ی هراس‌افگنی را در آن کشورها دارند.

در گزارش سازمان ملل آمده است که جنگجویان ازبیک و پاکستانی که از القاعده جدا شده‌اند و به داعش پیوسته‌اند و نیز ۱۰ درصد جنگجویان طالب به این گروه دلبستگی دارند.

نصرالله ستانکزی استاد دانشگاه تصریح کرد: "به نظر آن چیزی که به نام داعش مطرح می‌شود نیست، این جزئی جنگ استخباراتی است که پاکستان سازمان می‌دهد و همین معلومات را که هم به دنیا داده می‌شود از طریق این کشور است. حکومت زمانی می‌تواند اقدام جدی کند که استراتژی و پالیسی سیاست خارجی بسیار روشنی را در برابر پاکستان اتخاذ کند".

 

در این میان عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت از پیوستن شماری از گروه‌های کوچک طالبان به داعش سخن می‌زند.

 

رئیس اجرائیه افزود: "با ظهور داعش در افغانستان و برخی از کشورهای دیگر جهان و ظهور مفکوره‌ی داعشی، بعضی از گروه‌ها در میان طالبان از داعش اعلام بیعت کردند، البته این گروه‌ها تاکنون کوچک‌اند".

 

عبدالله خاطرنشان کرد: "طالبان، شبکه حقانی و گروه‌های دیگر هراس‌افگن تهدیدی مشترک برای ما هستند، این گروه‌ها در پاکستان حضور دارند، در همان جا پایگاه‌ دارند و از سال‌ها قبل بدینسو امنیت و ثبات افغانستان را تهدید می‌نمایند".

 

وی ادامه داد: "آنان شهروندان بی‌گناه ما و شهروندان کشورهای شما را که ما را کمک کرده‌اند؛ آماج قرار می‌دهند، این یک ادعا از سوی حکومت کنونی و پیشین افغانستان نیست بل این یک حقیقت است".

نخستین جرقه‌ی حضور داعش در افغانستان از شرق کشور زده شد، با گذشت زمانی اندک دیده می‌شود داعش که کردار خشن‌اش جهان را تکان داد در بخش‌های زیادی افغانستان نیز چادر ناامنی زده است.

منبع: طلوع نیوز

 

دیدگاه

*