مركز علمي فرهنگي طلوع فجر در راستاي رسالت و اهداف خود و به منظور نهادينه كردن فرهنگ اهلبيت(ع) در جامعه، خصوصا در ميان نسل جوان و خانواده ها، هر ساله جشنواره هاي فرهنگي هنري را تحت عنوان «طلوع انديشه» در داخل و خارج از كشور به مناسبت هاي مختلف و در اعياد مذهبي برگزار مي كند. تا كنون سه جشنواره در جمهوري اسلامي ايران(قم و اصفهان) و يك جشنواره در داخل افغانستان(غزني) برگزار شده است.

در سال جاري (1392) نيز همزمان با ميلاد قطب عالم امکان و عدالت گستر جهان مهدي طاها(عج) پنجمين جشنواره فرهنگي طلوع انديشه را با عنوان «در انتظار ظهور» در شهر مقدس قم و در ميان مهاجرين و فرزندان و خانواده هاي  طلاب برگزار نمود كه گزارش اجمالی آن را در ذيل مي خوانيم:

 

فراخوان جشنواره

در نخستین اقدام فراخوان جشنواره به صورت گسترده توزیع گردید به نحوی که از تاریخ اول خرداد(جوزا) اطلاع رسانی آغاز و در نیمۀ شعبان پایان یافت.

 

 این جشنوار که در محورهای خطاطي و نقاشي، كاردستي و روزنامه ديواري، قطعه ادبي و شعر، انيميشن سازی و ...برگزار گردید، در مجموع پذیرای ۱۸۴ نفر با ۱۴۵ اثر بود که تعداد ۹۱ نفر آنان را دانش آموزان دختر و ۷۳ نفر آنان را دانش آموزان پسر و ۲۰ نفر ديگر نيز از ميان خانم ها بودند.

پشتیبانی و داوری

به منظور رعایت حقوق شرکت کنندگان و هم‌چنین دست‌یابی به اهداف و سیاست‌های جشنواره که ذیل سند چشم انداز مرکز تعریف گردیده بود، داوری آثار به‌صورت تخصصی و زیر نظر الحاج مهدوی انجام و اعضای کمیته پشتیبانی، تدارکات و جوایز را برای مراسم اختتامیه فراهم نمودند.

 

اختتامیه جشنواره

در مراسم اختتامیه جشنوار، علاوه بر شرکت کنندگان و خانواده های ایشان، مشتاقان دیگری حضور داشت که این حضور چشم گير باعث شور و هيجان زيادي در جلسه اختتاميه شده بود. برنامه هاي متنوع و متعددي در اين جلسه اجرا شد كه شرح مختصر آن را تقديم مي كنيم:

نمايشگاه آثار:

به منظور تجليل از شركت كنندگان در جشنواره آثار برتر،‌در دم ورودي محل جلسه اختتاميه براي بازديد عمومي به نمايش گذاشته شده بود. اين آثار مورد توجه و استقبال عموم بازديد كنندگان قرار گرفت مخصوصا خانواده ها كه بيشتر براي شان جذاب بود.

 

اجراي برنامه هاي فرهنگي:

جلسه با قرائت قرآن كريم توسط قاري ارجمند جناب حجت الاسلام والمسلمين آقاي بهرامي آغاز آنگاه مجري محترم برنامه جناب آقاي دكتر فكري با اجراي زيباي شان مديريت جلسه را بدست گرفتند.

به دنبال قرائت روح بخش قرآن کریم جلسه با قرائت قطعه ادبي توسط محمدابراهيم رحيمي و خوانش مقاله توسط خواهر حبيب يار ادامه يافت.

 

آنگاه معاونت كميته فرهنگي جناب حجت الاسلام والمسلمين آقاي حسني ضمن خير مقدم به مهمانان جزئيات برنامه و نحوة اجراي جشنواره را تشريح نمودند.

در ادامه جلسه گـروه سرود «حضـرت بقية الله الاعظم» در جایگاه حضور یافته و سرودهای زیبایی را در رابطه با امام زمان(عج) و نیز سرود زیبای «وطن عشق تو افتخارم»‌ را به زیبایی اجرا نمودند.

پس از اجرای زیبای سرود نوبت به مداحی مداح اهلبیت(ع) جناب حجت الاسلام والمسلمين آقاي كمالي رسید که با اجرایی هنرمندانه ایشان مراسم شادابي خاصي به خود گرفت.

در ادامه رياست محترم مركز، جناب حجت الاسلام والمسلمين آقاي نوري در جايگاه قرار گرفته ضمن تشريح برنامه هاي مركز، سياست ها و خط مشي عمومي آن را در آينده ارائه و تبيين فرمودند.

در نهايت سخنران پاياني مراسم جناب حجت الاسلام والمسلمين آقاي دكتر خليلي در جايگاه قرار گرفته و به ايراد سخن پرداختند. محور سخنان ايشان در سه موضوع ذيل بود: آثار و فوائد انتظار براي منتظران؛آثار و فوائد وجود امام زمان (ع)؛ آثار و فوائد ظهور براي جامعه بشري آن روز.

اهداي جوايز:

در پايان مراسم اختتاميه، اهداي جوايز براي برندگان جشنواره انجام شد كه در آن به 97 نفر از شركت كنندگان در جشنواره با اهداي لوايح، ديپلم افتخار و جوايز مورد تشويق و تجليل قرار گرفتند. اسامی برندگان جشنواره به تریب ذیل است:

 

 

* رتبه ممتاز جشنواره : مهتاب و محمد امین طاهری (روزنامه دیواری)

* رتبه‌های اول جشنواره: معصومه شریفی (نقاشی)/ سيداسكندركاظمي (کار دستی) / فاطمه طاهري (طراحی اسلاید)

* رتبه‌های دوم جشنواره: الف: نامه‌ای به امام زمان(ع): فرشته كمالي و شهناز حبيب‌يار// محمد ابراهيم رحيمي

                                 ب: کاردستی: صدیقه نوری //

                               ج: روزنامه دیواری: مجتبي نوري // مصطفي و زینب اكبري // معصومه اكبري // معصومه نوري

* رتبه سوم و تقدیر شده‌ها مجموعا 37 نفر

 

 

دیدگاه

*