محمد ناطقی یکی از اعضای هیأت گفت‌وگو کننده‌ی حکومت افغانستان با طالبان می‌گوید از آنجا که طالبان اعلام جنگ کردند و از القاعده پشتیبانی کردند؛ پاکستان نیز از این گروه پشتیبانی کرد و این گفت‌وگوها به بن بست رسیده است.پس از افشای خبر مرگ ملامحمد عمر رهبر پیشین گروه طالبان و اعلام جنگ از سوی اختر محمد منصور رهبر تازه‌ی این گروه؛ پشتیبانی مرد شماره دوم القاعده از این گروه و پشتیبانی پاکستان از گروه طالبان، سرنوشت گفت‌وگوهای صلح را دگرگون ساخت. محمد ناطقی عضو هیأت گفت‌وگو کننده حکومت افغانستان با طالبان اظهارداشت: "دور دوم گفت‌وگوهای صلح با بن بست روبرو شد و طالبان گفت‌وگوها را خراب کردند و پاکستان از نشست‌های آنان حمایت کرد".

این عضو هیأت گفت‌وگو کننده‌ی حکومت افغانستان با طالبان می‌گوید که در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از گفت‌وگوهای صلح با طالبان وجود ندارد و حرف و عمل سیاستگران اسلام آباد در برابر کابل یکسان نبوده است .

ناطقی ادامه داد: "در حال حاضر نشانه‌ها و علایم برای آغاز گفت‌وگوهای صلح وجود ندارد؛ طالبان طبل جنگ نواختند و با القاعده پیوند بستند؛ یک مشکل رهبر جدید طالبان و مشکل دیگر پاکستان است".

این درحالی است که روابط میان کابل و اسلام آباد به اندازه‌ای تیره شده است که پاکستان دو بار سفیر افغانستان را در پاکستان احضار کرده است و نیز نشست کمیسیون مشترک اقتصادی میان افغانستان و پاکستان به تعویق افتاده است.

محمد اسحاق دار وزیر مالیه پاکستان می‌گوید که بنابر خواست افغانستان؛ نشست کمیسیون مشترک اقتصادی که قرار بود در پایان ماه روان میلادی برگذار شود به تعویق افتاده است.

در این میان فرستاده‌ی ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان هرچند خشم افغانستان را در برابر پاکستان قابل درک می‌داند؛ اما می‌گوید که تنش‌ها باید از راه گفت‌وگو میان دو کشور حل گردد و جلوی هرگونه تلاش که دو کشور را به جنگ می کشاند گرفته شود .

فرانس مایکل ملبن سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان در این باره گفت: "من نمی‌توانم باور کنم که چنین گامی برای رفتن به سوی یک جنگ برداشته خواهد شد و اگر برداشته شود یک اشتباه بزرگ خواهد بود، آنچه برای رهبران دو کشور مهم است این است که یکبار دیگر گردهم بیایند، اکنون اختلاف‌هایی میان دو کشور وجود دارد و علت آن ناامیدی از نگرفتن نتیجه از نشست‌ها و گفت‌وگوهای دو جانبه بوده است".

وی افزود: "من مأیوسی و خشم افغانستان را از پاکستان درک می‌کنم؛ اما در نهایت بدون گفت‌وگو دو کشور هیچ راه دیگری ندارند".

قرار بود دور دوم گفت‌وگوهای رو در رو میان حکومت افغانستان با طالبان پس از عید فطر برگذار شود؛ اما با افشای خبر مرگ ملامحمد عمر؛ اختر محمد منصور رهبر تازه این گروه این گفت‌وگوها را نادرست دانست و اعلام جنگ کرد.

تمامی نشست‌های این گروه در خاک پاکستان انجام شد و پاکستان نیز به وعده‌های خود به حکومت افغانستان عمل نکرد؛ از همین رو حکومت افغانستان نیز موقف تندی در برابر پاکستان اختیار کرده است.

منبع:طلوع نیوز

دیدگاه

*