یاست پاسپورت افغانستان گفته رد تقاضاهای شهروندان افغانستان برای گرفتن ویزای امارات متحده عرب از سوی این کشور، به معنی بی اعتبار خواندن هویت ملی افغان‌ها است.

عمر صبور، رئیس اداره پاسپورت افغانستان می‌گوید این اقدام مسئولان کنسلی امارات متحده عربی درست نیست و دولت امارات باید در مورد گذرنامه‌های مشکوک با ریاست پاسپورت افغانستان تماس بگیرد.

این در حالی است که اخیرا شرکت های مسافرتی در شهرهای کابل و دبی گفته اند که دولت امارات به درخواست ویزای بسیاری از افغان‌ها جواب رد داده است.

گفته می‌شود که امارات متحده عربی در مواردی نیز خواستار تاییدی ریاست پاسپورت افغانستان برای صدور ویزا در نامه رسمی جداگانه شده و تصدیق ادارات کابل را نپذیرفته است.

آقای صبور از این رفتار مسئولان وزارت امور خارجه امارات متحده عربی انتقاد کرده می‌گوید که دولت امارات متحده عربی به دفترچه رسمی دولت افغانستان احترام بگذارد.

رئیس پاسپورت افغانستان می‌گوید در صورتی که امارات متحده عربی به گذرنامه رسمی افغان‌ها اعتماد ندارد، چطور می تواند به کاغذی که یک چاپ‌گر آن را چاپ می‌کند، اعتماد کند.

او می‌گوید که مسئولان اداره مهاجرت امارات متحده عربی خواسته اند که دارندگان گذرنامه‌های افغانستان باید تصدیق گذرنامه‌های خود را روی برگه جداگانه داشته باشند، "اگر به گذرنامه‌های رسمی اعتماد نمی‌کنند، پس آیا ساختن برگه‌های عادی که در شهر چاپ می‌شود، سخت است؟"

رئیس پاسپورت افغانستان می‌گوید سایر کشورها از جمله آمریکا، فرانسه و آلمان گذرنامه‌های مشکوک افغان‌ها را ضمیمه نامه رسمی به آدرس ریاست پاسپورت افغانستان می‌فرستند تا تایید شود.

شرکت‌های مسافرتی در کابل می‌گویند که دولت امارات متحده عرب از دو ماه به این سو تقاضای صدور ویزای سیاحتی برای دارندگان گذرنامه‌های افغانستان را رد کرده و برای صدور ویزا، خواهان تایید مجدد پاسپورت‌های افغانستان توسط کنسلگری افغانستان در دبی شده است.

تلاش ما برای صحبت با مسئولان سفارت امارات متحده عرب در کابل بی نتیجه ماند و آنها به تماس های مکرر بی‌بی‌سی جوابی ندادند.

گذرنامه‌‎های جعلی

با این حال منابعی در اداره مهاجرت دبی گفته اند با مواردی بر خورده اند که برخی از بازرگانان اخراج شده افغان از امارات متحده به نام های دیگر گذرنامه دریافت کرده و با ویزای سیاحتی و تجاری قصد ورود به دبی داشته اند.

در عین حال برخی از شرکت‌های مسافرتی که برای شهروندان افغانستان خدمات تسهیل صدور ویزا ارائه می‌کنند، می‌گویند که چون برخی از شهروندان این کشور بیش از یک گذرنامه دریافت کرده اند، سبب شده امارات متحده عرب درخواست صدور ویزا برای گذرنامه های افغانستان را رد یا مغلق کند.

مسئول یکی از شرکت‌های عرضه خدمات مسافرتی در کابل به بی‌بی‌سی گفت که استفاده گذرنامه‌های افغانستان توسط شهروندان خارجی از دلایل دیگری است که روند صدور ویزای امارات متحده برای شهروندان افغان را پیچیده کرده است.

او گفت: "بعضی افراد با گذرنامه افغانستان ویزا گرفتند، اما در دبی دیده شده که این افراد شهروندان پاکستان و ایران بوده اند که با استفاده از پاسپورت‌های افغانستان وارد دبی شده اند. در بعضی پاسپورت ها هم اثر انگشت ذخیره نشده و پاسپورت ها جعلی صادر شده... شما وقتی در ریاست پاسپورت بروید افرادی زیادی هستند که برای گرفتن پاسپورت پول تعیین می‌کنند."

وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید که امارات متحده عربی نباید تقاضای همه دارندگان گذرنامه‌های افغانستان را رد کند بلکه باید افراد مشکوک را برای تصدیق به ریاست پاسپورت معرفی کند.

شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه به بی‌بی‌سی گفت: "این اقدام خلاف نورم است... با سفارت امارات متحده عربی در کابل باربار این موضوع صحبت شده است. مسئولیت دیگر ما این است که مشکل در این سطح حل نمی شود، در سطوح بلندتر صحبت‌های دپلماتیک شود و تلاش صورت گیرد."

امارات متحده عربی برای تاجران افغان از مقاصد مهم و پر درآمد تجاری است و ماهانه افغان‌های زیادی برای فعالیت های تجاری به این کشور سفر می‌کنند.

از سوی دیگر با توجه به این که کشورهای محدودی برای گذرنامه‌های افغانستان ویزای گردش‌گری صادر می‌کنند، امارات متحده عرب از کشورهایی است که در سال های گذشته به آسانی به شهروندان افغانستان ویزا صادر کرده و چون بهای ویزای دبی چیزی بین ۴۰ تا ۱۰۰ دلار است، افغان های زیادی نیز برای گردشگری به آنجا سفر می‌کنند.

منبع: بی بی سی

دیدگاه

*