مسئولین مرکز، برای برگزاری اردوی خانوادی در سال 1394، تدارک ویژه ای دیده بودند. اهتمام آن‌ها بر این بود که علاوه بر برگزاری اردو، جشن میلاد مولای متقیان، امیر مؤمنان حضرت علی(ع) و هم‌چنین مسابقات ورزشی را نیز برگزار نمایند و در ضمن آن‌ها از مقام شامخ پدر تجلیل به عمل آورند. این برنامه ترکیبی که با تجربیات پیشینی همراه بود، به طور چشمگیری مورد توجه قرار گرفت و خانواده‌های اعضای مرکز و شرکت کننده در این برنامه جامع از آن به خوبی استقبال نمودند. نظر به اهمیت و مؤفقیت این برنامه گزارش اجمالی آن به شرح زیر تقدیم می‌گردد:

 1. اهداف برنامه
  1. تعظیم شعائر دینی از طریق برگزاری جشن میلاد فرخنده نخستین ستاره آسمان امامت و ولایت حضرت امیر مؤمنان علی(ع).
  2. تقویت روحیه همبستگی و تمرین فعّالیت‌های گروهی از طریق مشارکت دهی دانش آموزان و خانواده‌ها در اجریی سازی برنامه‌ها و اهداف اردو.
  3. آشنایی با محیط طبیعی ج.ا.ایران و استفاده تفریحی و معنوی از آن.
  4. عملیاتی سازی برنامه‌های کلان و مصوّب مرکز علمی فرهنگی طلوع فجر
 2. زمان برنامه

13 رجب سال روز میلاد خجسته حضرت علی(ع) برابر با دوازدهم ماه ثور (اردیبهشت) سال 1394.

 1. مکان برنامه

دهکده فرهنگی تفریحی "فردوس وسف" وابسته به دفتر تبلیغات حوزه  علمیه قم که در 70 کیلومتری جنوب شرقی استان قم و 10 کیلومتری جنوب روستای فردو واقع شده است.

 1. لیست اجرایی برنامه

4-1. حرکت از قم

برنامه ریزان و مسئولین مرکز، زمان‌بندی برنامه را به نحوی ترتیب داده بودند که مدّت زمان استقرار در محل اردو به اندازه کافی باشد. علاوه براین بعد نسبی مسافت و احتمال خرابی جاده‌های منتهی به دهکده، ایجاب می‌نمود تا زمان حرکت از قم زودتر از سال‌های قبل تعیین گردد. بر همین اساس، در سال جاری خانواده‌ها نهایت همکاری را به انجام رسانده و براساس برنامه تعیین شده، ساعت 7 صبح سرویس‌ها توانستند از قم خارج و راهی اردوگاه شوند.

4-2. استقرار در دهکده

برخلاف انتظار، مشارکت کنندگان در برنامه هیچ عجله‌ای برای استقرار در اردوگاه نداشتند. تازگی مسیر و دهکده که اعضاء برای نخستین بار با آن مواجه می‌شدند به انضمام مسیرهای بسیار مشابه به محیط‌های روستایی افغانستان، باعث شده بود که مشارکت کنندگان بدون احساس خستگی حدود ساعت ده وارد دهکده شده و با استقرار در آلاچیق‌های تعیین شده مستقر شوند و به صرف صبحانه بپردازند.

4-3. استفاده از فضای تفریحی

پس از صرف صبحانه و عرض خوشامدگویی رسمی مسئولین اردو، جناب حجج اسلام آقایان عصمت الله رضایی (مسئول کمیته فرهنگی) و محمدعیسی رحیمی(مسئول کمیته روابط عمومی) تذکرات لازم برای چگونگی استفاده از محیط بسیار زیبا و فرح انگیز دهکده ارائه گردید و از خانواده‌ها درخواست شد تا با درنظرداشت جنبه‌های آموزشی برنامه از محیط و امکانات موجود به نحو مطلوب استفاده نمایند. این برنامه که بیش از همه مورد توجه کودکان و خانواده‌ها قرار گرفته بود تا زمان صرف ناهار ادامه پیدا کرد.

4-4. برگزاری نماز و صرف ناهار

با اتمام زمان تفریحات و سرگرمی که بیشتر به‌صورت گعده‌های خانوادگی برگزارگردید، زمان اقامه نماز و به دنبال آن صرف ناهار رسید. نماز جماعت به امامت حضرت حجت الاسلام آقای کمالی دائر شد، پس از آن غذایی که توسط گروهی از دوستان به مدیریت جناب آقای رحمت الله احمدی آماده شده بود، میان شرکت کنندگان توزیع و صرف گردید.

4-5. برگزاری مسابقه ورزشی

پس از صرف ناهار، به خانواده‌ها فرصت دوباره برای گعده‌های خصوصی داده شد و از طرفی بنابه درخواست کارگران مستقر در دهکده یک دوره مسابقه فوتبال سه جانبه برگزار گردید. در این مسابقه که بیشتر دانش آموزان بزرگ سال حضور داشتند، آقایان علی‌سینا نوری، محمد شریفی، احمدرضا محسنی، محمدابراهیم رحیمی، حسین اکبری، محمدشعیب نوری و محمدجواد نظری به صورت تناوبی بازی کرده و یک‌بار با کارگران افغانستانی و باردیگر با کارگران آبادانی(ایرانی) به مسابقه پرداختند. در این مسابقات تیم دانش آموزی طلوع فجر توانستند کارگران افغانستانی را با نتیجه 7 به 3 ببرند و با کارگران ایرانی نیز 4 به 4 مساوی نمایند.

4-6. برگزاری جشن میلاد امام علی(ع)

با پایان مسابقات فوتبال، مطابق برنامه از پیش طراحی شده برنامه جشن میلاد مولی الموحدین امیرالمؤمنین علی(ع) در مسجد دهکده به اجراء درآمد. این برنامه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید که توسط دانش آموز علیرضا خلیلی آغاز شده بود با قرائت اشعاری توسط دانش آموزان سمیه نظری، نرگس نوری و زهرا اکبری ادامه یافت. پس از خوانش شعر از حجت الاسلام کمالی دعوت به عمل آمد تا به ایراد سخنرانی بپردازند. ایشان پس از استقرار در جایگاه و درود پیامبر اسلام(ص) و خانواده پاک و مطهر ایشان در خصوص موضوع بیانات خویش را ارائه نمودند که به‌صورت جداگانه، خدمت خوانندگان محترم تقدیم می‌گردد.

4-7. تجلیل از مقام پدر

بخش پایانی برنامه جامع فرهنگی تجلیل از مقام شاخ پدر بود که بسیار جذّاب و آموزنده برگزار گردید. در این برنامه از دانش آموزان و خانواده‌ها خواسته شد که قبل از اهدای هدایا به پدران محترم، در جایگاه قرار گرفته و دلایل تقدیر خویش را بازگو نمایند. مطابق این خواسته فرزندان در جایگاه مخصوص حضور یافته و از «زحمات و فداکاری پدران»، «عمل به توصیه‌های دینی»، «عشق و محبّت به پدر» به عنوان دلایل خویش برای تجلیل از مقام پدر یاد نمودند و پس از آن هدایایی را که توسط مرکز علمی فرهنگی طلوع فجر و خانواده‌ها به صورت مجزّا ترتیب داده شده بود را به پدران حاضر در اردو تقدیم نمودند.

برای دیدن تصاویر مرتبط اینجا کلیک نمائید

 

دیدگاه

*