مركز علمي فرهنگي طلوع فجر در راستاي رسالت و اهداف خود و به منظور نهادينه كردن فرهنگ وسبک زندگی اهلبيت(ع) در جامعه، خصوصا در ميان نسل جوان و خانواده‌ها، هر ساله جشن‌ها و جشنواره هاي فرهنگي هنري را تحت عنوان «طلوع انديشه» در داخل و خارج از كشور به مناسبت هاي مختلف و در اعياد مذهبي برگزار مي كند. امسال، و با فرا رسیدن نیمه شعبان، جشن میلاد و مسابقات فرهنگی با هدف شناساندن آموزه مهدویت، نمایندگی اصفهان کمر همّت را محکم بست و جشن با شکوهی را در شهر اصفهان برگزار نمودند. با توجه به استقبال گسترده و مشارکت مردمی، در برگزاری این جشن گزارش کوتاه و اجمالی خدمت خوانندگان محترم ارائه می‌گردد.

گام اول: سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی

از آن‌جا که تشکل علمی فرهنگی طلوع فجرمستقر در اصفهان، به‌صورت ویژه مأموریت یافته بود تا در سال جاری میزبان فعالیت‌های فرهنگی دانش‌آموزان مهاجر و مهدی باوران جوان باشد؛ از این‌رو ضرورت داشت تا برگزاری جشن نیمه شعبان فراتر از یک برنامه تشکیلاتی، در قالب یک راهبرد فرهنگی تعریف و سپس به اجراء درآید. به همین منظور، تمامی ارکان مرکز در سطوح مختلف وظیفه یافتند تا به مطالعه دقیق زمینه‌ها و الزامات برگزاری جشن نیمه شعبان بپردازند. در همین راستا ریاست مرکز و اعضای محترم شورای اجرایی که در قم حضور دارند، رئوس کلی اهداف و سیاست‌گذاری‌های فرهنگی برنامه مورد نظر را پیشنهاد و جلسات اعضای تشکل در اصفهان منعقد گردید. با تشکیل کارگروه‌های برنامه‌ریزی، پشتیبانی و اجرایی، جلسات مشترکی برگزار شد و در ضمن مصوب گردید که برای برگزاری هرچه بهتر برنامه و دست‌یابی به اهداف اساسی جشن که در قالب ترویج آموزه‌های مهدویت، تعظیم شعائر دینی، شناسایی و تشویق مهدی باوران هنرمند و جهت‌دهی فعالیت‌های آتی آنان در زمینه باور بنیادین مهدویت؛ تعریف گردیده بود، با مسئولین محترم هیأت‌های مذهبی حضرت زهرا(س) و حضرت رقیه(س) مذاکراتی صورت گرفته و اقدامات مشترکی صورت بگیرد. متعاقب جلسات متوالی مقرر گردید تا جشن و مسابقات فرهنگی به‌صورت توأمان برگزار گردد و هزینه‌های لازم برای آن نیز از طریق دفتر مرکزی و مشارکت‌های مردمی تأمین گردد. در خصوص چگونگی اجرای برنامه و مسابقات فرهنگی، نیز مصوب شد تا سخنران مدعو در شاخص‌های فرد منتظر صحبت نمایند و مسابقات فرهنگی نیز در قالب‌های «دل نوشته نگاری» و طراحی «روزنامه دیواری» و مسابقات حضوری برگزار گردد. به تبع این تصمیم، مصوبات الحاقی ذیل به تصویب رسید:

از آن‌جاکه رابطه نمایندگی اصفهان با دفتر مرکزی توسط جناب آقای محمد عارف محبّی مدیریت می‌شد، از این‌رو، ضمن سپاس فراوان از تمامی اعضای نمایندگی اصفهان، می‌توان از نقش بارز و برجسته ایشان در این زمینه یاد نمود و از خدای متعال توفیقات مزید ایشان را خواستار شد!!

گام دوم: مدیریت و پشیتبانی

بدون شک تصویب و سیاست‌گذاری هر برنامه‌ای نیازمند اجرای دقیق و ماهرانه است. نظر به شرایط اقلیمی اصفهان و نحوه استقرار اعضاء و مدعوین جشن، در جلسات نخستین تشکل، از حضرات حجج اسلام آقایان علیزاده و اکبری تقاضا گردید تا به‌صورت مشترک مدیریت اصلی و پشتیبانی جشن و مسابقات فرهنگی را به عهده گیرند و از ظرفیت گسترده ارتباطات مردمی خویش بهره‌گیرند و زمینه‌های تعامل مستقیم با هیأت‌های حضرت زهرا(س) و حضرت رقیه(س) را فراهم آورند. پیرو این مصوبه بعد نرم افزاری جشن در قسمت آماده‌سازی گروه‌های سرود و متن خوانی به عهده آقایان علوی، افضلی و حکیمی واگذار شد و از آقای وحیدی نیز خواسته شد تا در بعد مدیریت مسابقات فرهنگی با مسئولین اصلی همکاری نمایند.

با تقسیم‌کار مذکور، مدیریت ارتباطات عمومی و انجام پشتیانی رأساً تحت امر آقایان اکبری و علیزاده قرار گرفت و دوستان دیگر بویژه آقایان علوی و محبّی همکاری‌های مؤثر انجام دادند. نظر به‌اینکه مدیریت این در تناسب با ویژگی‌های شخصیتی مسئولین امر واگذار شده بود و از طرفی حضرات ایشان معتمد مردم هستند، بحمدالله ظرفیت بسیار خوبی برای پشتیبانی مادّی و اجرایی برنامه به وجود آمد که مشارکت خواهران محترمه در سهم‌گیری برنامه‌ نمونه‌های توفیق در مدیریت خوب برنامه بود. به همین خاطر ضمن سپاس از زحمات مسئولین مذکور، جا دارد حمایت تمامی خیّرین محترم را ارج نهاده و خاضعانه از خداوند متعال قبولی نذورات و برآورده شدن حاجات ایشان را خواستار شویم!

گام سوم: داوری و ارزیابی

باتوجه به مشارکت گسترده و فعال دانش‌آموزان مهاجر و نیز فرزندان اعضای تشکل علمی فرهنگی طلوع فجر، تصمیم بر آن شد به منظور رعایت عدالت و پیشگیری از تضییع حقوق مشارکت‌کنندگان، داوری و ارزیابی آثار به هیأت اعزامی از سوی دفتر مرکزی واگذار و متناسب با معیارهای تعریف شده آثار مورد قضاوت قرار گیرند. با تجمیع آثار واصله و قبل از برگزاری جشن، با حضور آقایان نصرالله فکری ریاست مرکز و حجت الاسلام آقای بهرامی مسئول کمیته مالی مرکز که از قم تشریف آورده بودند، جلسه‌ای برگزار و برندگان ممتاز براساس میزان ابتکار و خلاقیت، میزان اهتمام به کارگروهی و عدم استفاده از آثار دیگران و ... انتخاب گردیدند.

گام چهارم: اجراء و برگزاری

بالاخره زمان موعود فرا رسید و هم‌زمان با روز نیمه شعبان جشن با شکوه میلاد آخرین منجی انسان‌ها مهدی صاحب الامر و الزمان، حجت بن الحسن العسکری(ع) برگزار گردید. جشن مذکور که از صبح زود آغاز و تا عصر ادامه داشت، دارای برنامه‌های زیر بود:

یک. تلاوت آیات قرآن که با صدای گرم و دلنشین جناب آقای حکیمی صورت گرفت.

دو. خوانش شعر که توسط دانش آموز خواهر، خانم ناهید رسولی با زیبایی هرچه تمام‌تر انجام پذیرفت.

سه. خوانش دکلمه بسیار زیبا که ندبه‌ی مولا را در قالب ادبیات شرین فارسی و با بهره‌مندی هنرمندانه از آرایه‌های ادبی تداعی می‌کرد یکی از برنامه‌های بسیار زیبای مراسم جشن بود. این دکلمه که توسط برادر مصطفی زاهدی تهیه و قرائت گردید، نمایانگر هنر خوب این برادر هنرمند بود. ایشان علاوه بر تهیه دکلمه و قرائت زیبای آن، در آماده سازی اقلام فرهنگی نیز سهم شایان به عهده گرفته و از ظرفیت کارگاه خویش در راستای نشر فرهنگ دینی استفاه بهینه نمودند که جای سپاس و قدردانی دارد.

چهار. اجرای گروه‌های سرود دختران دانش‌آموز (طنین اندیشه فجر) و دانش آموزان پسر (پژواک اندیشه فجر) که با زحمات بسیار زیاد و هنرمندانه آقای شیراحمد افضلی آماده شده بود. باتوجه به بعد مسافت اعضای گروه‌سرود، تنوع جنسیتی و رنج سنّی متفاوت و افزون بر آن اشتغالات امتحانی دانش‌آموزان، اجرای سرود کار بسیار شاق و ناممکنی به نظر می‌رسید. امّا این امر با مدیریت و هنر جسورانه آقای افضلی بحمدلله به مؤفقیت انجامید و اجرای سرود به عمل منتهی شد؛ به همین خاطر لازم به نظر می‌رسد که از زحمات جناب ایشان و همکاران محترم شان آقایان علوی و حکیمی قدرانی و اجر و مزد شان به ایزد مناّن و آقا امام زمان(ع) واگذار گردد.

پنج. مداحی مداح اهلبیت جناب آقای هاشمی که با زیبایی و شور و حرارت خاص صورت گرفت.

شش. سخنرانی سخنران مدعو جناب آقای نصرالله فکری

معطوف به محورهای تعریف شده در طرح اصلی جشن، طلبه ارجمند جناب آقای نصرالله نظری(فکری) که ریاست مرکز را نیز به عهده دارند و تشریف آورده بودند؛ به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان با قرائت حدیث گران‌سنگ « أَفْضَلُ‏ أَعْمَالِ‏ أُمَّتِي انْتِظَارُ فَرَجِ اللَّهِ تَعَالَى‏» این پرسش را مطرح کردند که با در نظرداشت اعمال گوناگون و بسیار مهمّی متدینان به آن سفارش شده‌اند چرا باید انتظار فرج برترین عمل تلقی گردد؟ ایشان در پاسخ به این پرسش صحبت‌های خویش را در محورهای ذیل سامان داد:

هفت. اجرای مسابقه حضوری

علاوه بر مسابقات از پیش اعلام شده در قالب‌های دل‌نوشته نگاری و طراحی روزنامه، به منظور ترویج معارف مهدوی، مسابقه‌ای به‌صورت کتبی طراحی و در میان تمامی مدعوین به اجراء در آمد. در این مسابقه با تکیه بر حدیث شریف «مَنْ مَاتَ‏ وَ هُوَ لَا يَعْرِفُ‏ إِمَامَهُ‏ مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيَّة» موضوعات شناخت امام زمان(ع)، شناخت یاران و اصحاب حضرت و شناخت وظایف منتظران مورد پرسش قرار گرفته بود. این مسابقه که به شدّت مورد استقبال قرار گرفت، توسط مسئول بخش مسابقات جناب آقای وحیدی برگزار گردید. ایشان که مجری کلّی برنامه بودند با استفاده از تجارب و توانایی‌های خویش از طریق برگزاری این مسابقه علاوه بر ایجاد زمینه‌های معرفتی اسباب دلگرمی مهمانان را نیز فراهم ساخت که ان‌شاء الله اجر شان از حضرت حق دریافت خواهند کرد.

هشت. اهدای جوایز و هدایا

باتوجه به انبوه جوایز اهدای و تهیه اقلام فرهنگی در پایان برنامه، اهدای جوایز و هدایات صورت گرفت و پس از آن مهمانان شرکت کننده در جشن، مهمانان سفره امام زمان(ع) گردیده و از مواهب فراهم آمده متنعم گردیدند. سامان‌دهی امور پذیرایی و توزیع ملزومات تهیه شده توسط جوانان عاشق از هیأت زهرا(س) صورت گرفت که از ایشان نیز تقدیر و سپاس به عمل می‌آید و مهم‌تر از همه از مهدی باور محترم، سرور معظم جناب آقای کربلایی غلام‌نبی رحیمی که زحمات میزبانی مهمان مولایش را به عهده گرفته بود، تقدیر و تشکر می‌شود و از خداوند منان برای تمامی این عزیزان آرزوی توفیق می‌نمائیم.

 

دیدگاه

*