هشتم شوال سال ۱۳۴۴ هجری قمری پس از اشغال مکه ، وهابیان به سرکردگی عبدالعزیزبن سعود روی به مدینه آوردند و پس از محاصره و جنگ با مدافعان شهر، سرانجام آن را اشغال نموده .

مأمورین عثمانی را بیرون کردند و به تخریب قبور ائمه بقیع و دیگر قبور هم چنین قبر ابراهیم فرزند پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله و سلم – قبور زنان آن حضرت ، قبر ام البنین مادر حضرت اباالفضل العباس – علیه السلام – و قبر عبدالله پدر پیامبر و اسماعیل فرزند امام صادق – علیه السلام – و بسیاری قبور دیگرپرداختند .

ضریح فولادی ائمه بقیع را که در اصفهان ساخته شده بود و روی قبور حضرات معصومین امام مجتبی ، امام سجاد ، امام باقر و امام صادق – علیهم السلام – قرار داشت را از جا در آورده ، بردند"

ابن تیمبه و شاگردش ابن قیم اولین کسانی بودند در اسلام که فتوا دادند: حرام است بر قبور بنایی ساخته شود و واجب است که در صورت داشتن قدرت بر تخریب، آن‌ها را به سرعت تخریب کرد .
ابن قیم در این باره می‌گوید: «یجب هدم المشاهد الّتی بُنیتْ على القبور، و لا یجوز إبقاؤها بعد القدرة على هدمها و إبطالها یوماً واحداً: تخریب بناهایی که بر قبور ساخته شده است، واجب است؛ و در صورت داشتن قدرت جایز نیست به همان صورت باقی بمانند».
با توجه به این فتوا «محمد بن عبد الوهاب» نیز همین مطلب را بیان کرد؛ دولت عربستان نیز به تبعیت از این مذهب، در ۸ شوال سال ۱۳۴۳(ه.ق) دستور داد تمام بناهای ساخته شده بر روی قبور ائمه اطهار(علیهم‌السلام) در قبرستان بقیع ویران شود و عملا هم این کار را کرد و ضریح موجود بر روی قبور بقیع(چهار امام شیعه) را ویران کرد و تمام بناهای موجود را از بین برد.
آنان با کمال وقاحت و با بی‌شرمی تمام، بارگاه و ضریح چهار امام شیعه یعنی امام حسن مجتبی، امام سجاد، امام باقر و امام صادق(علیهم‌السلام) را نابود کردند و به شکل کنونی آن در آوردند که حتی یک سایبان هم ندارد؛ آنان با این کار ناجوانمرادانه و شنیع نه تنها دل شیعیان را به درد آوردند، بلکه دل هر کسی که به اهل بیت پیامبر(علیهم‌السلام) عشق می‌ورزید، را داغ‌دار این جنایت هولناک کردند.
آنان پا را فراتر از این گذاشته و تلاش کردند تمام آثار باقی مانده از اهل بیت(علیهم‌السلام) را نابود کنند، لذا کوچه بنی‌هاشم، خانه امیرالمومنین و فاطمه زهرا(علیهماالسلام) را خراب کردند تا بتوانند نام و یاد آنان را از اذهان مردم از بین ببرند، یا حداقل کم‌رنگ کنند.
با این همه و به کوری چشم دشمنان و وهابیت خبیث، آنان هرگز به هدف خود نمی‌رسند، چنان که به لطف الهی روز به روز بر محبت و اشتیاق مردم نسبت به اهل بیت پیامبر(علیهم‌السلام) بیشتر شده و حتی در بین اهل سنت گرایش و محبت مردم به اهل بیت(علیهم‌السلام) افزون تر شده و شمار بیشتری از جامعه بشری، شیفته رفتار کریمانه و عالمانه آن بزرگواران می شوند و به مکتب سعادت بخش تشیع می گروند.

دیدگاه

*