شاره: مردم بی دفاع و مظلوم فسلطین چندین سالی است که قربانی تجاوزهای وحشیانه و ددمنشانه رژیم سفاک و خون آشام صهیونیسم قرار دارد. اگرچه بحران فلسطین ماجرای دراز و در عین حال، در بردارنده بازی های سیاسی پشت پرده ای است که دستیابی مردم فلسطین را به حقوق شان، در شرایط فعلی عملاً ناممکن کرده است ولی از آنجا که در بحران غزه، مردم این سرزمین علاوه برمحاصره، به خاک خون نیز کشیده شدند، تمامی وجدان های بیدار، نسبت به کشتار غیر نظامیان، بخصوص کودکان و نوجوانان، واکنش نشان دادند.

مرکز علمی – فرهنگی طلوع فجر علاوه بر همراهی با وجدان های بیدار و آزاد در سطح جهانی و محکومیت حملات غیر انسانی رژیم صهیونیستی؛ به منظور واکاوی علمی مسائل غزه، همایش بزرگی را در جامعه المصطفی«ص» العالمیه و با حضور اساتید دانشگاههای تهران و قم برگزار نمود که گزارش آن به ترتیب ذیل ارائه می گردد:

1- زمان و مکان همایش: برنامه همايش بزرگ «غزه و پيروزي مقاومت» در تاريخ سوم ماه دلو (بهمن) سال 1388 در مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی وابسته به جامعه المصططفی«ص» العالمیه و با حضور  پرشور و باشکوه اندیشمندان، طلاب، دانشجویان و تشکلهای فرهنگی جامعه المصطفی«ص» برگزار گرديد.

2- برنامه های همایش:

2-1- مجري برنامه: اجرای برنامه همایش توسط جناب حجت الاسلام آقاي عزيزالله خليلي صورت گرفت. ایشان که از سابقه سردبیری فصلنامه نسل فردا نیز برخوردارند، و در بسیاری از نشستهای علمی مرکز علمی- فرهنگی طلوع فجر به انجام برنامه پرداخته اند؛ به نحو بسیار مطلوبی از عهده وظیفه محوله برآمده و جلسه را به طور حماسی اداره کردند.

2-2 قرائت قرآن توسط قاري قرآن توسط آقاي سيد محمد حسيني.

2-3- مداحي توسط مداح اهلبيت جناب حجت الاسلام آقاي موسوي.

2-4- سخنراني توسط جناب آقاي دكتر شيخ الاسلام عضوهيأت علمي دانشكده روابط بين الملل وزارت امورخارجه ایران.

در صحبت‌هاي ايشان محورهاي ذيل مورد توجه قرار گرفت:

ü                  تبيين موقعيت ژئوپليتيكي غزه و نقش آن در مناسبات بين المللي.

ü                  تشريح دلايل و اهداف جنگ.

ü                  شناخت بازيگران داخلي و بين المللي بحران غزه.

ü                  تبيين مفهوم «پيروزي» و بررسي دلايل پيروزي مقاومت.

ü                  بررسي نقش نظام بين الملل در ايجاد، تداوم و پايان يافتن جنگ غزه.

ü                  تحليل جنگ به لحاظ قابل پيش بيني و پيشگيري بودن.

ü                  تبيين ماهيت جنگ و توضيح چرايي نامتقارن بودن آن.

ü                  توضيح دليل منحصر به فرد بودن جنگ به لحاظ پيروزي فلسطينيان در خاك خود.

ü                  بررسي تأثير جنگ غزه در نظريه و نظام بين الملل.

2-5- اجراي سرود به زبان عربي توسط گروه سرود حزب الله.

2-6- ميزگرد علمي با حضور آقايان: دكتر شيخ الاسلام، دكتر مصطفي ملكوتيان دانشيار گروه علوم سياسي دانشگاه تهران، دكتر محمد ستوده عضو هيأت علمي دانشگاه باقرالعلوم«ع» و با اجراي رئيس مركز علمي-فرهنگي طلوع فجر آقاي نصرالله نظري. در اين ميزگرد محورهاي ذيل مورد بحث و بررسي قرار گرفت:

ü                  بررسي جغرافيايي غزه.

ü                  بررسي دلايل وقوع جنگ از جمله: جلوگيري از نقش تأثير گذار انديشه‌هاي امام «ره» و بازگرداندن محوريت مصر؛ نابودي توان موشكي حماس و مقاومت؛ ايجاد شكاف ميان مردم و رهبران مقاومت؛ بازسازي چهره آمريكا در خاورميانه؛ زمينه سازي به قدرت رسيدن مجدد محمود عباس؛ باز شدن پاي آمريكاه در رفح و ...

ü                  بررسي علل سكوت اعراب در قبال مسأله غزه؛ تحليل نقش جديد قطر و عدم حضور كشورهاي عربستان و مصر در نشست دوحه و نيز تحليل نشست شرم الشيخ.

ü                  بررسي نقش زمان در حمله رژيم غاصب اسرائيل و تحليل مسائلي چون: پايان آتش بس شش ماهه اسرائيل و حماس، تعطيلات آغاز سال جديد ميلادي، خلاء قدرت در آمريكا، نزديك شدن زمان برگزاري انتخابات در اسرائيل و تأثير جنگ غزه بر شانس پيروزي هريك از احزاب كاديما و ليكود و نيز پايان دوران قدرت محمود عباس.

ü                  بررسي انگيزه‌هاي حمايت رهبري از مقاومت و دلايل لزوم حمايت مسلمين از مردم غزه با تحليل اين مسأله كه با روي كار آمدن نظام اسلامي در ايران و تحقق انديشه امام راحل«ره»، پايگاه ايدئولوژيك جنبش‌هاي رهايي بخش از سمت اردوگاه شرق و سوسياليسم به سمت انديشه‌هاي امام خميني«ره» تغيير جهت داد و بر اين اساس شيخ احمد ياسين در پي تشكيل حكومت مبتني بر «خواست مردم» و «قوانين اسلام» بر آمد كه پيروزي حماس در انتخابات فلسطين نتيجه‌ همين باور بود و اكنون در فلسطين انديشه‌هاي امام در حال گسترش است؛ بنابراين حمايت از آن‌ها ضروري مي‌شود. علاوه بر اين حمايت از مردم بي‌گناه و محكوميت رژيم غاصب از ديگر انگيزه هاي لازم مي‌تواند باشد.

ü                  بررسي تأثير پيروزي مقاومت بر نظام نوين جهاني و بين الملل كه در آن از گفتمان عدالت خواهانه حمايت صورت بگيرد و كشورهاي اسلام از نقش كار آمد و مؤثر در تصميم گيري هاي بين المللي برخوردار شوند.

3- برنامه های جانبی

3-1- برگزاری نمایشگاه: همزمان با برگزاری «همایش بزرگ غزه و پیروزی مقاومت»، نمایشگاهی از تصاویر جنایات رژیم صهیونیستی و با حضور تشکلهای فرهنگی جامعه المصطفی«ص» العالمیه برگزار گردید که در یکی از غرفه های، مرکز علمی-فرهنگی طلوع فجر حضور فعال داشت.

3-2-  قرائت بيانيه پاياني

در انتهای همایش، بیانیه ای مبنی بر محکومیت رژیم صهیونیستی، از سوی مرکز علمی-فرهنگی طلوع فجر ارائه گردید. این بیانیه که باصدای آتشین جناب آقای فهیمی و با تکبیر حضار همراه بود، با آتش زدن پرچم اسرائيل توأم شد. متن بيانيه به قرار زير است:

«بار ديگر چنگال جنايت پيشه رژيم سفاک صهيونيست، گلوي خسته از درد و الم مردم مظلوم غزه را دريد تا در ماه محرم، ماه حماسه و اندوه، زمين دگرباره به خون کودکان ،پدران مادران مظلوم وستمديده رنگين شود. اين بار اين اسراييل و حاميان غربي و دوستان عربي اش هستند که در قامت يزيديان ظاهر شده اند، اما از اين نکته غافل اند که روي ديگر محرم، پيروزي خون بر شمشير و انتقام مظلوم از ظالم خواهد بود.

اينک که غزه پس از 22 روز آتش وخون، مظلوميت ومحروميت ،ايستادگي وپايمردي دربرار دژخيمان اسرائيلي طعم شيرين پيروزي خودرا مي چشند وحقانيت انديشه هاي امام راحل به منصه ظهور مي رسد برطلاب غير ايراني لازم است براساس وظيفه ي ديني خويش و حمايت ازمردم غزه و پشتباني از مقاومت، باشرکت درهمايش بزرگ ((غزه و پيروزي مقاومت )) مواضع خويش را به صورت زير  اعلام مي دارد .

1- همان طور ي که مقام معظم رهبر ي درپيام خويش پيروزي  مقاومت را ناشي از ايمان راسخ مردم و حتمي دانسته بودند؛ اکنون ما شاهد تحقق پيروزي مردم غزه و به ثمر نشستن مقاومت آن هستيم ،  قبل ازهرچيز ي، ما طلاب غير ايراني شاغل به تحصيل در جامعه المصطفي العالميه، اين پيروزي بزرگ را به امام زمان ولي امر مسلمين، به مردم غزه و رهبران مقاومت  به خصوص آقاي اسماعيل  هنيه  تبريک عرض مي نمايیم.

2- برکسي پوشيد ه نيست که کودکان و زنان درهر آييني، دربرابر تجاوز گري وکشتار، ايمن ومصون هستند و اين حتي مورد تاکيد اعلاميه ها و کنوانسيون هاي به اصطلاح حقوق بشر نيز قرار گرفته است؛ رژيم غاصب اسرائيل که خود را به هييچ آيين و قانوني پايبند نمي داند درجنايات اخير خويش، مردم و بويژه کودکان و زنان  بي گناه را آماج حملات خويش قراداده است. ما طلاب غير ايراني اين اقدام سفاکانه و وحشيانه را به شدت محکوم مي نماييم.

3- ما طلاب غير ايراني با پايبندي به آرمان هاي بنيانگذار جمهوري اسلامي حضرت امام خميني (ره) و درک ضرورت و ايسته هاي نظام بين الملل و شرايط مسلمين، رژيم صهيونيستي را نماد ظلم تجاوز غصب و اشغالگري و منشا بحران و ناامني در سطح منطقه وجهان دانسته و اعلام مي دارد جهان اسلام در هيچ شرايطي رژيم جعلي صهيونيستي را به رسميت نشناخته و بر اين باورست که سرانجام روزي فرا مي رسد که اين غده سرطاني از صفحه روزگار محو و غاصبان درآتش خود افروخته ي خويش بسوزند.

4-  ما طلاب غير ايراني هرگونه بي توجهي و سکوت مدعيان دروغين تمدن و دموکراسي و سازمان هاي به اصطلاح حامي حقوق بشر و نيز برخي دولت هاي اسلامي نسبت به وضعيت اسفبار مردم تحت محاصره غزه را شديدا محکوم مي­نماييم.

5- ما طلاب غير ايراني هميشه با محکوم کردن خط سازش طرح هاي ناعادلانه و ظالمانه و برپايي کنفرانس هاي به اصطلاح صلح را نوعي فرصت سوزي و امتيازدهي به رژيم غاصب صهيونيستي دانسته و از سازمانهاي بين المللي خواستاريم سياست ها و رفتارهاي جانب دارانه خود در حمايت از جنايت اشغالگران را پايان داده با عبرت از خطاهاي خود براي احقاق حقوق مشروع فلسطينيان ومردم غزه  اقدام جدي به عمل آورند.

6- ما شرکت کنندگان درهمايش بزرگ ((غزه و پيروزي ومقاومت ))  مراتب قدرداني خود از رهبري حوزه ها، دانشگاهها و آزاد انديشان درسطح جهان و انديشمندان نخبگان و اصحاب رسانه در سطح جهان به ويژه در کشورهاي اسلامي که جنايات رژيم اشغالگر قدس را افشا و از حقوق حقه مردم فلسطين حمايت مي کنند اعلام نموده و به افراد غافل و يا وابسته و نيز رسانه هاي همسو با جنايات آمريکا و اسرائيل غاصب که عليه آرمان قدس شريف و انتفاضه فلسطين مظلوم و مسلمانان جهان توطئه مي کنند هشدار داده و آنان را به درک و عمل به رسالت انساني و رسانه اي خود در دفاع از حقوق مظلوم و بيان حقايق فرا مي خوانيم

7- ما طلاب غير ايراني خواستار قطع روابط سياسي و اقتصادي و محاکمه جنايتکاران جنگي در غزه هستيم.

8-  از دولت هاي اسلامي موکدا خواستاريم با اتخاذ مواضع و ايفاي نقش بيشتر براي کارآمد سازي سازمانها و نهادهاي بين المللي از همه ظرفيتهاي خود چون سازمان کنفرانس اسلامي زمينه هاي موثر را براي حل بحران فلسطين از طريق مراجعه به آراي عمومي فلسطينيان در داخل و خارج سرزمين هاي اشغالي فراهم آورند.

زنده باد مقاومت و جهاد حق خواهان، ننگ و نفرين ابدي بر جانيان و خائنان»

 

دیدگاه

*