مركزعلمي فرهنگي طلوع فجر در پي رسالت فرهنگي و ديني خودش مبني بر اشاعه و ترويج شعار هاي ديني و گسترش معارف اسلامي در بين جامعه و حمايت از عنعنات و رسوم مؤيد ديني و ملي مانند سال هاي گذشته، امسال نيز اقدام به برگزاري جشن باشكوهي به مناسبت ولادت قطب عالم امكان حبل الله المتين، شيرازه وجود، گل سرسبد باغ امامت و ميوه پرافتخار مزرعه رسالت و نبوت مهدي موعود امام زمان و عليه الصلوه والسلام در15 شعبان المعظم مطابق 7/6 /1386 نموده است. اين جشن كه از سوي مركز برنامه ريزي شده بود و عزيز ا... خليلي به عنوان نماينده مركز و مسئول برگزاري اين محفل با همكاري صميمانه و دوستانه برادران ديگر چون آقايان  عبد الحميد نوري، احمد علي نوري و همچنين با همكاري برادرانه و اخلاص مندانه و بي شائبه مدير مكتب ليسه شاكي سر معلم غلام سخي لعلي و ساير معلمين چون حجت الاسلام كاظمي، حجت الاسلام كمالي، معلم ظهير، معلم اسدا... حجت الاسلام معلم افضلي، معلم فكري، معلم محمد و معلم ياسين به مرحله اجرا گزاريده شد.

در اين جشن كه در مكتب ليسه ولسوالي جغتو ولايت غزني برگزار شده بود علاوه بر حضور چشم گير و باشكوه اداره مكتب شاگردان ليسه شاكي كه بالغ بر سه صدو پنجاه نفر بودند حضور امامان مساجد و ريش سفيدان قريه جات شاكي و همچنين حضور اداره مكتب ليسه عالي ككرك به مدير محترم آن مكتب ،جناب آقاي هاشمي و ساير معلمين عزيز و اداره مكتب متوسط شهيد عزيزا... بيات و مكتب متوسطه بلاق، بر شكوه و جلال مجلس افزوده بود و مجلس جلوه ديگر داشت.

جشن طبق معمول بايد راس ساعت 9 صبح برگزار مي‌شد ولي بدليل دور بودن راه و دير رسيدن تعداد زيادي از مدعوين برنامه ساعت 10 صبح با مجري‌گري حجت الاسلام آقاي كمالي آغاز و برنامه‌هاي ذيل اعلان و اجرا گرديد.

 

 1- قرائت قرآن:

ابتدا همه حضار جان و دل بنواي د‌ل نواز قرآن مجيد  سپردند. آيات وحي با صداي دلنشين و گرم برادر محترم، معلم ياسين كه موجب شادي دلها و عظمت محفل گرديد.

2- مداحي:

 برادر عزيز حجت‌الاسلام حسني ملا امام قريه چاده با حنجره طلاي اش به مديحه سراي پرداختند و اشعار نغز و عالي اي را

در مدح  مولود 15 شعبان، آقا امام زمان قرائت نمودند.

3- قرائت شعر:

 برادر دانشمند و شاعر جناب آقاي عبدالرحيم كمالي اشعاري را كه در مدح قائم آل محمد (ع) سروده بودند و از عمق دل و جانش سرچشمه گرفته بود با تمام جان تقديم به مصلح عالم، مهدي موعود(عج) نمود كه با استقبال گرم و صميمي اهل مجلس رو برو گرديد و همه اهل مجلس تحت تأثير قرار گرفتند.

4- سرود برادران:

 گروه سرود برادران مكتب ليسه شاكي كه متشكل از نوجوانان ليسه بودند با شجاعت و متانت تمام ، سرود زيبا و شعف انگيز را به مرحله اجرا گذاشتند و حضار جلسه را به هيجان و شگفت ْ آوردند.

5- سرود توسط خواهران:

 گروه سرود خواهران كه شاگردان مكتب بودند به اجراي سرود زيباي با لحن و لهجه هزارگي پرداختند و نشان دادند كه زنها هم  به محيط مرد سالار افغانستان مي‌توانند سهمي فعال و سالم در كار و برنامه‌هاي فرهنگي داشته باشند و انصافا گروه خوب، موزون و با معنايي را ارائه دادند و اهل مجلس را به تعجب وا داشتند.

6- مقاله: در ادامه برنامه خواهر ديگري مقاله متين و محققانه‌اي را در مورد لزوم بر قرار عدالت جهان گستر حضرت مهدي قرائت كردند و اهل مجلس از آن فيض و بهره وافري بردند.

7- سخنراني و اعلان گزارش از فعاليتهاي مركز:

جناب آقاي خليلي نماينده مركز علمي فرهنگي طلوع فجر در جايگاه قرار گرفتند و به سخنراني و ارائه گزارش از فعاليتهاي مركز و برنامه هاي پشيرو پرداخنتد. ايشان سخنانش را به دو بخش كلي تقسيم كردند:

1- چرا مركز علمي فرهنگي طلوع فجر آغاز به فعاليت نمود؟

2- مركز چه برنامه‌هاي را در دست دارد و اجرا نموده است؟

 ايشان در قسمت اول سخنانش بطور مشروح بيان داشتند كه چرا مركز علمي فرهنگي طلوع فجر به فعاليت پرداخت است. ايشان در قسمتي از سخنانش فرمودند: بعد از بوجود آمدن جمهوري اسلامي افغانستان و از بين رفتن جو خفقان طالبان، زمينه براي فعاليتهاي فرهنگي آماده شد و گروههاي مختلف با اعتقادات و باورهاي متفاوت به فعاليت فرهنگي پرداختند و عده از آنها به فعاليتهاي دست مي‌زنند كه با باورهاي ديني و ملي افغانستان در تضاد است فضاي نسبتا آزادي در افغانستان حاكم است و از سوي ديگر دولت جمهوري اسلامي افغانستان با توجه به قبول نمودن اعلاميه جهاني حقوق بشر نمي‌خواهد جلوي فعاليتهاي فرهنگي را كه در تضاد با باورهاي ديني مردم است بگيرد يا نمي ‌توانند لذا وجود مراكزي كه از باورهاي ديني و ملي مردم حمايت كنند ضروري است و بدين جهت مركز علمي فرهنگي طلوع فجر پا به ميدان گذاشت و شروع به فعاليت نمود آقاي خليلي هم چنين افرود: امروز رسانه هاي صوتي و تصويري و نشراتي در افغانستان شروع به كار كرده اند كه آرام آرام در صدد نهادينه كردن اصولي است كه هيچگاه با اعتقادات مذهبي مردم سازش ندارد و هميشه در تضاد است لذا ضرورت دارد كه در كنار چنين فعاليتهاي، فعاليتهاي فرهنگي كه بتواند به صورت فعال در كنار آنها حضور داشته باشد. ايشان با بيان اينكه مردم افغانستان علاوه بر فقر اقتصادي در فقر فرهنگي مهلكي بسر مي‌برند فرمودند: اگر وجود فعاليتهاي فرهنگي متضاد با باورهاي ملي و مذهبي مردم نبود باز لازم بود كه براي نابود كردن وامحاء فقر فرهنگي و علمي مراكزي بوجود آيد كه با جان و دل به مبارزه آن برود و كشوررا از اين جهت اعمار نمايد و نياز مبرم مردم اين كشور را بر طرف نمايند سپس آقاي خليلي در قسمت دوم سخنانش فهرست وار، برنامه ها و فعاليتهاي كه مركز تا حالا اجرا كرده ويا در دست اقدام دارد بيان كردند و گفتند: مركز بر اساس اهدافي كه دارد به فعاليتهاي زير پرداخته است:

1- انتشار نشريه نسل فردا كه از روز آغاز تا حال مستمرا انتشار يافته و حائز رتبه هاي برتر هم شده است و در صدد نشر و اشاعه فرهنگ ملي و ديني مردم افغانستان است.

2- ايجاد وبلاك در شبكه جهاني انترنت و به نشر سپردن مقاله هاي علمي در آن.

3- ايجاد سايت طلوع فجر در آن شبكه جهت ارتباط با ساير مراكز فرهنگي همسو و غير همسو.

4- ايجاد كورسهاي تعليمي در ميان مهاجران افغاني ساكن در ايران جهت با سواد نمودن و ارتقاء  سطح علمي آنها .

5- برگزاري مراسم جشن و عزاداري مذهبي در داخل و خارج افغانستان.

6- ايجاد كتابخانه رسول اكرم (ص) براي اشاعه فرهنگ كتابخواني در بين مردم كشور.

7-ايجاد كانون قرآن طه جهت فعاليتهاي قرآني و مانوس نمودن مردم با قرآن ودرك مفاهيم و مضامين آن . در پايان ايشان اظهار داشتند كه هركسي تمايل به فعاليت در يكي از موارد فوق داشته باشد درِ مركز بروي آنها باز است و از آن استقبال خواهد كرد.

8- اجراي مسابقه:

 مسابقه باشكوهي جهت آشنايي دانش آموزان با مهدي موعود(عج) ترتيب داده شده بود و سوالات آن در بين شاگردان صنف (كلاس) ششم تا دوازدهم توزيع گرديد كه مشتمل بر 14 سوال بود كه 9 تا از آن در مورد امام زمان و 5 تا در مورد مضامين درسي. از بين شاگردان كه جائز رتبه قبولي شده بودند به قيد قرعه ده نفر برنده اعلان شده و جوايز نفيسي به آنها اهدا گرديد.

9- سخنران پاياني:

 حجت‌الاسلام و المسلمين آقاي سيد احمد كاظمي در پايان مجلس به ايراد سخن پرداخته و چگونگي ولادت وزندگاني آن حضرت را براي شركت كنندگان در محفل تشريح نمودند.

ايشان در ابتدا نحوه اسلام آوردن نرگس خاتون را بيان نموده وفرمودندكه: نرگس خاتون يكبار حضرت پيامبر گرامي اسلام(ص) را در خواب مي بيند كه: تو مادر فرزندم حضرت مهدي خواهيد شد وبار ديگرحضرت فاطمه زهرا (ع) را درخواب مي بيندكه  مي فرمايد تو: مادر فرزندم مهدي خواهيد شد .ايشان بعد ازاين دوخواب ديدن شهادتين خواندند واسلام آورد .

 ايشان در بخشي از سخنانش فرمودند كه : نرگس خاتون درنتيجه جنگ ميان مسلمانان وروميان اسير مي شود واز بازار برده فروشان توسط امام حسن عسكري (ع) خريداري مي شود وبوسيله حكيمه خاتون عمه امام معارف اسلامي را فرا ميگيرد واسلام را آگاهانه انتخاب مي نمايد. وبعد از مدتي به ازدواج امام در مي آيد. ايشان در ارتباط به نحوه باردار شدن نرگس خاتون فرمودند كه: دوران بارداري نرگس خاتون همانند دوران بارداري حضرت مريم(ع) مادر حضرت مسيح(ع) بود كه تا هنگام زايمان برهيچ كسي آشكار نبود تااينكه در شب ولادت حضرت مهدي (عج)، امام عسكري (ع) به عمه شان مي فرمايند: كه شب بمانيد زيرا نرگس خاتنو فرزندم را بدنيا مي آورد. عمه حضرت مي فرمايد : من ازاين سخن برادرزاده ام متعجب شدم زيرا بدنبال تحقيق دروضع نرگس خاتون چيزي از بارداري ايشان عايدم نشد. تولد درچنين وضعيتي واقعا جاي شگفتي است.

بعد ازتولد نيزآن حضرت در خفا زندگي مي نمودند كه به دوره غيبت صغري معروف است.آن حضرت دراين دوره داراي چهار نائب خاص بودند كه توسط آنان بامردم در تماس بودند ومشكلات مردم را حل مي نمودند. پس ازآن كه نائب چهارم امام فوت نمودند غيبت كبري آن حضرت آغاز شد كه اكنون نيز آن حضرت ازديده ها پنهان است و به امر پروردگار از مكه مكرمه ظهور مي نمايد وجهان را پر از عدل وداد خواهند كرد. به اميد آن روز.

آقاي كاظمي در بخش دوم سخنان شان به تشريح فعاليتهاي مركز علمي فرهنگي طلوع فجر در طول سه سال گذشته پرداختند وگفتند كه : اين مركز در طي اين مدت فعاليت هاي زيادي را انجام داده اند كه مايه افتخار ومباهات مردم است كارهاي فرهنگي اين مركز از قبيل انتشار فصل نامه وزين وپرمحتواي نسل فردا كه به صورت مستقل چاپ مي شود، تاسيس كتابخانه رسول اكرم (ص) در ولايت غزني (ولسوالي جغتو منطقه شاكي)، برگزاري مراسم هاي ملي ومذهبي مثل مراسم جشن ميلاد امام زمان(عج) ومراسم هاي از اين قبيل،از جمله فعاليتهاي اين مركز مي باشد.

ايحاد سايت جهاني به نام طلوع فجر وكانون آموزشي قرآني طه ، برگ زرين ديگري است كه اين نهاد فعال وپويا بوجود آورده واكنون در حال فعاليت است . ايشان در اين باره فرمودندكه: اهميت علم  وفرهنگ جهاني، امروز بر هيچ كسي پوشيده نيست  وكارهاي كه دوستان  ما در مركز علمي فرهنگي طلوع فجر انجام مي دهند ، واقعا قابلا توجه ، مفيد ومؤثر است وما ازاين فعاليتهاي ثمر بخش ، كمال سپاس وقدرداني مي نماييم.

10- توزيع جوايز و تقدير نامه ها:

الف) از مجموع 129 نفر شركت كننده ، مركزعلمي فرهنگي طلوع فجر به تعداد 10 نفر از برندگان مسابقه، جوايز نفيس و تقدير نامه هايي را تقديم و به ساير شركت كنندگان نيز هدايايي به رسم ياد بود توزيع گرديد.

 ج) توزيع تقدير نامه و هدايايي به شاگردان نمره اول تا سوم هر صنف

د)  تقدير نامه به معلمين: جهت قدرداني از زحمات سر معلم و معلمين مكتب ليسه شاكي و اهداء تقدير نامه به مدير و سرمعلم مكتب عالي ككرك، آمرمكتب متوسط شهيد عزيزا.. بيات و آمر مكتب متوسط بلاق در پايان با دعاي اختتاميه يكي از علماي بزرگ منطقه جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي نوري جلسه به پايان رسيد و حضار جلسه جهت صرف غذا كه از طرف مركزطلوع فجر ترتيب داده شده بود به مكان مورد نظرراهنماي گرديدند در پايان از كساني كه به نحوي از انحاء در اجراي مراسم شركت داشتند، صميمانه تقدير و تشكر گرديد و ضمنا بيان اين نكته ضروري است كه بر اثر فرهنگ سازي توسط مركز، بر گزاري مراسم هاي اين چنيني كم كم رنگ و بوي هميشگي  و عادي به خود مي‌گيرد و بطور خود جوش برگزار خواهد شد.

 

11- شركت فعال در جلسه ارزيابي:

بعد از پايان موفقيت آميز جشن ميلاد امام زمان (عج) جلسه پرسش و پاسخ و ارزيابي عملكرد تيم كاري مركز علمي فرهنگي طلوع فجر برگزار شد. نظرات ارائه شده توسط ريش سفيدان و فرهنگيان خيلي جالب بود زيرا از طرفي تمام حاضران از نحوه عملكرد تيم كاري مركز ابراز رضايت نمودند بخصوص از اينكه اعضاي مركز خيلي صادقانه و مخلصانه رفتار مي‌نمودند و از سوي ديگرآنها با ارائه نظرات شان در مورد اينكه در آينده چگونه مراسم ها بر گزار شود و چه برنامه ها و پروگرام ها افزوده گردد و به مردم بيشتر نقش و سهم داده شود نشان دادند كه مركز را ازخود مي‌‌دانند و الحمد الله مركز درميان مردم و فرهنگيان جا افتاده است ما در مجموع بويژه از اظهار نظر آقايان عبدالرحيم كمالي، سر معلم آقاي لعلي و معلمان محترم كمالي، زهير، فكري، افضلي و... تشكر و قدرداني مي‌نمائيم و سعي مي ورزيم كه نظرات شان را دربر برنامه هاي آينده مدنظر قرار دهيم.

 

دیدگاه

*