براساس يافته هاي موجود وبا توجه به کاربران اينترنت آمار به گونه اي است که بيشترين کاربران اينترنت از افراد مبتدي مي باشند. بيشترين و بزرگترين مشکل اين کاربران ترس و واهمه از ويروسي شدن کامپيوتر خود هست. کلمه ويروس نيز کلمه اي نيست که پيچيده باشد. اولين تصوري که کاربر از ويروس مي کند خراب شدن کامپيوتر و سوختن يک سخت افزار مي باشد.

عده اي نيز با توجه به ترسي که از اين دارند نمي توانند آن طور که دوست دارند از اينترنت استفاده کنند.
ما در اين مقاله سعي بر اين داريم که حداقل بتوانيم راههاي جلوگيري و مقابله با ويروس ها را معين نماييم.
اول اينکه چگونه کامپيوتر ما امکان ويروسي شدن دارد:
الف) از طريق ايميل:

شايع ترين راه ويروسي شدن دستگاه هر کاربر مبتدي اينترنت در بدو ورود به اينترنت در پي داشتن يک پست الکترونيک يا همان ايميل مي باشد. پس مشخص است که کاربر خيلي به ايميل هاي پست شده به ايميلش اهميت مي دهد. حال چه به زبان کاربر و چه به زبان ديگر. ولي آيا ما مي توانيم به هر ايميلي اعتماد نموده و با خيال راحت باز کنيم؟

خوب مشخص است که جواب خير مي باشد. ويروس نويسان اينترنتي براي انتقال ويروس نوشته شده خود براي اکثريت کاربران هيچ راهي جز ايميل زدن پيدا نکرده اند تا کنون. حال چگونه اين ايميلها کار مي کند.

معمولا اين ايميل ها با توجه به جو حاکم و آخرين اخبار انتشار مي شود. به طور مثال در زمان اتفاق تسونامي ويروس نويسان به اين فکر افتادند که ويروس خود را با موضوع کمک به آسيب ديدگان تسونامي انتشار کنند. اين ايميل ها شامل چند مشخصات ظاهري و آشکار و چند مشخصات پنهان مي باشد.

معمولا اين ايميل ها شکل ظاهري ايميل هاي سالم را دارند شامل:

ـ نام فرستنده

ـ ايميل فرستنده

ـ موضوع نامه

ـ متن نامه

آيا يک ايميل ويروسي شامل همين ها مي باشد که به چشم مي آيند؟

خير اين ويروس به طور پنهان به اين ايميل چسبانده شده و براي قرباني فرستاده مي شود.

اين نوع ايميل ها هم به دو دسته تقسيم مي شوند:

  1-  ايميل هاي قاطي شده با ويروس:

اين نوع ايميل ها هرگز از خود نشان نمي دهند که حاوي ويروس مي باشند و به محض باز شدن اين ايميل ها در کامپيوتر، قرباني مبتلا به ويروس مي شود.

 2-  ايميل هاي سالم حامل فايلهاي ويروسي:

اين نوع ايميل ها محتواي داخل ايميل يا همان متن نامه سالم مي باشد ولي همراه اين ايميل يک فايل به آن چسبانده شده است که بايد حتمي توسط قرباني دانلود و اجرا شود تا کامپيوتر ويروسي شود.

راه مقابله با ويروسي شدن کامپيوتر با ايميل:

۱- سعي کنيد در مرحله اول از باز کردن ايميل هايي که فرستنده آن را نمي شناسيد خودداري کنيد.

۲- ايميل خود را از جايي تهيه کنيد که خوده ايميل داراي ويروس کش باشد. به طوري که اگر ايميل حاوي ويروس باشد، خود ويروس کش ارائه دهنده ايميل شما آنرا شناسايي کند و از باز کردن آن توسط شما جلوگيري کند مانند:ياهو , هاتميل.

۳- معمولا حدود ۹۰% از ايميل هاي ويروسي به قسمتBulk  ايميل فرستاده مي شود.در باز کردن ايميل هاي فرستاده شده به Bulk دقت کنيد.

ب) دريافت فايل از اينترنت يا از دوستان در چت:
وقتي درحال چت کردن با فردي هستيد و در حال چت کردن فايلي را درخواست مي نماييد(عکس خودش، نرم افزار، يا ...) و آن فرد براي شما ارسال مي کند آيا با خيال راحت مي شود آنرا باز کنيم؟

ممکن است که شايد همان فايلي باشد که ما مي خواهيم ولي آيا خيالمان راحت است که فرد فرستنده اين فايل را با ويروس در هم نکرده باشد؟

و يا اينکه شما در سايت يا وبلاگي نرم افزاري مي بينيد و آن را دانلود مي کنيد.

از کجا مطمئن هستيد که اين نرم افزار سالم مي باشد و با چيز ديگري قاطي نشده است؟

بله همه اين چيزهايي که خوانديد امکان دارد.
 راه مقابله با اين نوع ويروسي شدن:

۱- در حال چت کردن هرگز از کسي که نمي شناسيد، نخواهيد که برايتان فايلي را ارسال کند بلکه از او بخواهيد برايتان ايميل کند.

۲- اگر هم امکان ايميل کردن ندارد هيچ وقت از کسي که شناخت کامل ازشون نداريد هيچ فايلي نگيريد.

۳- هميشه سعي کنيد نرم افزار هاي خود را از سايتهاي معتبر يا سايت خود نرم افزار دانلود کنيد.

ج)  استفاده از سي دي يا فلاپي حاوي ويروس:

اگر شما سي دي يا فلاپي از دوست خود گرفتيد و آن را روي کامپيوتر خودتان اجرا کرديد چه تضميني دارد که اين فلاپي يا سي دي ويروسي نباشد؟

براي مقابله با اين ويروسها کارهاي ذيل توصيه مي شود:

1-    تلاش کنيد که از سي دي ها و فلاپي هاي مشکوک استفاده ننماييد.

2-    توصيه مي شود که يک ويروس کش قوي و به روز روي کامپيوتر خودتان نصب کنيد. (در مقالات بعدي به طور کامل به اين مبحث پرداخته مي شود.

3-    سعي کنيد از فردي که شناخت کمي از آن داريد فلاپي يا سي دي دريافت نکنيد.

- حال اگر کامپيوتر ما به ويروس مبتلا شد بايد چه کارهايي انجام دهيم:

1- نصب ويروس کش و به روز کردن آن و اسکن کردن(بازبيني)کل هارد توسط ويروس کش.

- اگر فايل يا پوشه اي داريد که برايتان خيلي مهم است سعي کنيد يک Buck up تهيه نماييد و Buck up را روي سي دي نگه داري کنيد.

- اگر برايتان امکان دارد ويندوز خود را عوض کنيد و درايو ويندوز قبلي را نيز فرمت نماييد.

آخرين حرف:

براي داشتن کامپيوتري سالم و امن بايد در اينترنت به همه چيزهاي موجود در اينترنت شک کرد. مشکل است ولي با کمي دقت و هوشياري مي توانيد به راحتي کامپيوترتان را امن کنيد.

 

دیدگاه

*