همزمان با هفدهم ربيع الاول سال‌روز ميلاد پر بركت پيامبر گرامي اسلام«ص» و حضرت امام جعفر صادق«ع»، مراسم جشن با شكوهي از سوي مركز علمي- فرهنگي طلوع فجر برگزار گرديد. اين جشن كه هر ساله از سوي مركز مذكور برگزار مي‌گردد، امسال از ويژگيهاي خاص و منحصر به فردي برخوردار بود. در كل آنچه جشن امسال را به نسبت سال‌هاي گذشته متمايز ساخت عبارتند بودند از:

1-   برگزاري جشن در سطح وسيع و با حضور مهماناني از سراسر ولايت غزني، مسئولين تشكل‌هاي فرهنگي، نخبگان فرهنگي، نماينده مركز جهاني علوم اسلامي، محاسن سفيدان منطقه و دانش آموزان ممتاز دوره دبيرستان از منطقه شاكي.

2-     اجراي برنامه‌هاي متنوع و قابل استفاده و نيز سرم گرم كننده از قبيل مداحي، سخنراني، برگزاري مسابقه‌ فرهنگي و

3-     برگزاري نمايشگاه فرهنگي از توانمندي‌ها و دست‌آوردهاي علمي-فرهنگي اعضاي مركز.

اين جشن كه با ابتكار بخش فرهنگي و همكاري وثيق ساير بخش‌ها و اعضاي مركز برگزار گرديده‌ بود، بنابه اظهارات شركت كنندگان در نوع خود كم نظير و بي‌سابقه بود. مشروح گزارش برگزاري جشن هفدهم ربيع تقديم خوانندگان محترم مي‌گردد:

الف- آغاز مراسم

پس از مدت‌ها صداي آشنا و دلنشيني كه پيش از اين معمولاً در ايام محرم به گوش مي‌رسيد و دو سه سالي بود كه از شنيدن آن محروم بوديم، دوباره در فضاي مراسم طنين انداز شد و با شروع پرصلابتي، نويد بخش يك جشن بزرگ و روح بخش گرديد. فهيمي كه بدون شك استاد مسلم مجري گري است و به اصطلاح محاسني در اين راه سپيد كرده‌است اين بار نيز واقعاً گل كاشت.

ب- تلاوت قرآن و توسل به خاندان كرم

پس از دعوت مجري برنامه از حافظ كل قرآن كريم، جناب آقاي خليل الله نوري، ايشان با صداي دلنواز خويش، فضاي جلسه با نور و عطر دل انگيز قرآن زنت خاصي بخشيدند. آقاي نوري كه برخلاف قرءات معمول در چنين مراسم‌هائي آياتي، از قرآن شريف را به صورت ترتيل قرائت نمودند زمينه‌ي بسيار مساعدي براي آقاي محمدرضا كمالي مداح اهل بيت«ع» فراهم ساختند تا ايشان با مديحه سرائي در باره پيامبر گرامي اسلام و امام جعفر صادق«ع» دست توسل به سوي صاحب مراسم حضرت امام زمان«عج» دراز نمودند تا عيدي مهمانان را گشايش در سختي‌ها و تعجيل در فرج حضرتش قرار دهد.

ج- خوش‌آمدگوئي و تبيين سياست‌ها و برنامه‌ها توسط رئيس مركز

با حضور مهمانان محترم، رياست محترم‌مركز علمي‌فرهنگي‌طلوع فجر

 جناب آقاي نصرالله نظري (فكري)، در جايگاه قرار گرفتند. ايشان در ابتدا ضمن عرض خوش‌آمد گويي به مدعوين و مهمانان محترم، ميلاد پر ميمنت حضرت ختمي مرتبت، پيامبر اعظم«ص» و نيز ولادت با سعادت رئيس مذهب تشيع، حضرت امام جعفر صادق«ع» را تبريك گفته و اظهار اميدواري نمودند كه چنين مراسم‌هائي را در سال آينده در داخل كشور برگزار نماييم.

آقاي فكري در آغاز سخنان خود با طرح اين سئوال كه چرا مركز طلوع فجر هرساله به برگزاري جشن ميلاد پيامبر«ص» اهتمام دارد؟ فرمودند: باور فرهنگي مركز علمي-فرهنگي طلوع فجر بر اين بنا استوار است كه بشر در همه‌ي زمان‌ها، نيازهاي خويش را تنها مي‌تواند با الگوپذيري از زندگي رسول اكرم«ص» تأمين نمايد؛‌ همانطوريكه قرآن مي‌فرمايد: «لقدكان لكم في رسول الله اسوه حسنه». وي با بيان اينكه نياز انسان معاصر به خصوص در جامعه افغانستان، آگاهي، عقلانيت در تصميم گيري و مشاركت همگاني‌است؛ بنابراين ضرورت دارد كه تشكل‌هاي فرهنگي با مطالعه سيره پيامبر اعظم«ص»، مؤلفه‌هاي فوق را به عنوان يك فكر و عمل فرهنگي‌ نهادينه كنند.

رئيس مركز طلوع فجر در ادامه سخنان خود، از سياست مركز مبني برگسترش فعاليت‌هاي فرهنگي در داخل كشور خبردادند و افزودند: حمايت از معارف در رأس همه‌ي برنامه‌هاي ما قرار دارد و مهمترين دغدغه‌ي ماست. هم چنين سامان دهي به فعاليت هاي نخبگان جامعه و ايجاد تعامل ميان آنها به منظور بهره‌گيري از توانمندي هاي ايشان در پيشرفت و انكشاف جامعه؛ مشاركت در تصميم سازي هاي كلان در سطح ولايت غزني با استفاده از ابزارهاي ادامه‌ي انتشار نسل فردا، برگزاري گفتمان‌هاي علمي و مراسم‌هاي ملّي-مذهبي، گسترش ارتباطات با مقامات محترم ولايت و مجموعه‌هاي فرهنگي، راه‌ اندازي وب سايت مركز و تشكيل كانون قرآن و كتابخانه رسول اكرم«ص» از ديگر برنامه‌هايي بود كه از سوي آقاي فكري، رئيس محترم مركز علمي-فرهنگي طلوع فجر اعلام شدند.

د- سخنراني نماينده طلاب ولسوالي جغتو در شوراي منطقه‌اي، آقاي الياسي

از آنجا كه مراسم امسال در سطح گسترده و با مشاركت مهماناني از سراسر ولايت غزني برگزار شده بود، در يك اقدام ابتكاري از سوي مسئول بخش فرهنگي، از آقاي الياسي نماينده طلاب ولسوالي جغتو در شوراي منطقه‌اي طلاب مركز جهاني علوم اسلامي دعوت شده بود گزارشي از فعاليت‌هاي شوراي مذكور به مهمانان به خصوص طلاب محترم ارائه نمايد.

محترم الياسي پس از قرار گرفتن در جايگاه و ارائه سخنان نسبتاً مفصلي در خصوص پيامبر گرامي اسلامي«ص» در بخش دوم سخنان خود كه به فعاليت‌هاي ايشان مربوط مي‌شد در چهار بخش ذيل سخناني را ايراد فرمودند:

1-نتظارات طلاب از نمايندگان از قبيل: پيگيري مشكلات طلاب به صورت قانونمند تا رسيدن به نتيجه مطلوب با تشكيل هيأت مديره‌ نمايندگان، برگزاري 32 جلسه، پيگيري مشكلات طـــــلاب آزاد،

هپاتيت، مشكلات اقامتي فرزندان بالاي 18 سال، رفع محدوديت سنّي در ارتقاي سطح طلاب مركز، افزايش كمي و كيفي مبلّغين.

2-انتظارات مركز از نمايندگان نظير: همكاري در جهت ايجاد فضاي معنوي، اخلاقي و تربيتي در بين طلاب، ارائه مشاوره و اطلاع رساني صحيح و متقابل، اهتمام در حفظ وحدت و همگرائي و كارهاي فرهنگي جمعي، پيگيري امور مربوط به طلاب، همكاري در شناسائي افراد مستعد و بكارگيري فارغ التحصيلان.

3-محدويت هاي نمايندگان در مركز همانند: كليه فعاليت‌ها براساس اساسنامه و سياست‌هاي حاكم بر مركــز جهــاني مي باشـد ايفاي وظايف شوراها در حيطه قوانين مركز، طرح‌ها و برنامه‌ها تنها با امضاي مسئول شوراي منطقه‌اي در مركز به رياست مركز پيشنهاد مي گردد. و .............

انتظارات نمايندگان از طلاب از قبيل: اتحاد، انسجام و همدلي با ايجاد يك تشكل فرهنگي و يا معرفي يك نماينده از هر منطقه به نماينده ولسوالي جغتو در شوراي منطقه‌اي.

ه- سخنراني استاد افضلي

در پايان مراسم از حجت الاسلام و المسلمين استاد افضلي دعوت گرديد تا مهمانان محترم را به فيض برسانند. ايشان با صحبت‌هاي بسيار پر محتوا و در عين حال جذاب، انتظار مدعوين را پاسخ شايسته‌اي گفتو مهمترين محورهاي سخنان ايشان با موضوع قرآن كريم، تقديم خوانندگان محترم مي‌گردد:

«يكي از تبليغات نادرست مستشرقين اين است كه پيشرفت و گسترش اسلام براساس زور و شمشير صورت گرفته‌است. درحاليكه عامل پيشرفت اسلام قرآن كريم و قوانين متعالي آن بوده است. هدايت مردم توسط پيامبر، تنها با تبليغ و بيان آموزه‌هاي قرآني بوده است. اصولاً دعوت ديني پيامبر در دوره‌هاي دعوت سرّي، دعوت اقرباء و نزديكان و دعوت علني مبتني بر تبليغ و بيان دستورات قرآني بود نه جنگ و شمشير. و اينكه جنگ‌هايي اتفاق افتاد، بيشتر آنها دفاعي بود. قرآن كريم به قدري متين و محكم است كه در دنياي امروزي مايه‌ي افتخار مسلمين است چراكه تنها كتابي مي‌باشد كه دست نخورده و بدون تحريف باقي مانده است. قرآن خود با تحدي و مبارزه طلبي از منكرين خود مي‌خواهد كه اگر مي‌توانند سوره‌اي مانند قرآن بياورند. عرب قريش علاوه بر جلوه‌هاي فصاحتي و بلاغتي قرآن، تحت تأثير قوانين جامع، اخبار غيبي و .... قرار گرفته بودند. به عنوان مثال خليفه‌ي دوم با خواندن آياتي از سوره طه درحاليكه قصد مواجهه و حتي قتل پيامبر اسلام را داشتند، تحت تأثير قرار گرفت و مسلمان شد. و يا اينكه وليدبن‌مغيره با شنيدن سوره فصلت آنقدر تحت تأثير قرار گرفت كه مو بر بدنش راست گرديد و به دين اسلام مشرّف شد. اينكه اعراب با شنيدن آيات قرآن بازهم مسلمان نمي‌شدند دلايل فراواني دارد از جمله: حسادت به پيامبر اعظم«ص»، رياست طلبي، هواهاي نفساني، ترس از سركردگان قريش. مطالعه تاريخ اسلام و بررسي سيرة تبليغي پيامبر در مدينه، به صورت بسيار آشكاري بيانگر عدم كاربرد خشونت و شمشير در دعوت اسلام بوده‌است.

يكي ديگر از تأثيران شگرف قرآن كريم، تلاوت آياتي از سوره مريم توسط جعفربن ابي طالب در نزد نجاشي پادشاه حبشه و در نتيجه عقيم شدن تلاش‌هاي عمرعاص مبني بر بازگرداندن مسلمانان به مكه‌ بود. جالب است كه بدانيم در دنياي پس از پيامبر نيز، قرآن تأثيرات خاص خودش را بر بشر گذاشته است. مثلاً گوستاولوبون فرانسوي صاحب كتاب وزين «تمدن اسلام و عرب» در باره مي‌گويد: «قرآن كه كتاب آسماني مسلمين است منحصــــر به دستورهاي مذهبـي نيست

دستورهاي سياسي- اجتماعي نيز در آن وجود دارد و دستورهاي اخلاقي موجود در آن به مراتب بلندتر از دستورهاي اخلاقي انجيل است». فليپ حتّي كه فعلا استاد دانشگاه در آمريكا و نويسنده كتاب «تاريخ عرب» است مي‌گويد: «بزرگترين معجزه قرآن است؛ اگر همه‌ي عالم جمع شوند بدون ترديد از آوردن كتابي نظير قرآن عاجزند». ناپلئون بناپارت كه به خون آشامي شهرت دارد و روحيه جنگ طلبي دارد، وقتي مي‌خواهد در باره قرآن اظهار نظر نمايد مي‌گويد: «قرآن به تنهايي پاسخگوي سعادت بشر است؛ من به اين اميد هستم كه اي كاش روزي نزديك شود كه من تمام خردمندان دنيا را جمع كرده و حكومت مبتني بر دستورهاي قرآني تشكيل دهم» گلادستون نخست وزير انگلستاني كه حكومتش حتي تا پهنه‌ي هندوستان ادامه داشت، قرآن را به مجلس عوام انگلستان برد و گفت: «تا زمانيكه اين قرآن در ميان مسلمانان است، سيادت انگلستان بر كشورهاي اسلامي محال است» براساس همين نگرش‌هاست كه انگليسي‌ها وقتي مي‌خواهند شكست خود در افغانستان را تحليل نمايند، مي گويند «افغاني‌ها داراي جنون مذهبي‌هستند». طبيعي است كسي كه با باور قرآني «فضل الله المجاهدين علي القاعدين اجراً عظمياً» به ميدان جنگ مي رود حتي در برابر انگليس نمي‌هراسد و به‌ آساني پيروز مي شود.

و- حواشي مراسم

1- اهداي جوايز به فعالان فرهنگي و برندگان مسابقه نامه به پيامبر«ص»

نظر به اينكه در مراسم ويژه نامه «پيامبر اعظم«ص» همراه با بروشور فعاليت‌هاي مركز و خودكار اهدائي مركز» توزيع گرديد و در انتشار ويژه نامه مذكور تعدادي از فعالان فرهنگي سهم بسزائي ايفا نموده بودند از ايشان با عناوين ذيل تقدير به عمل آمد و جوايزي نيز اهداء گرديد: 1-آقاي عبدالعلي حسني به عنوان سردبير؛ 2-آقاي رحمت الله احمدي به عنوان طراح و صفحه‌آراء؛ 3-آقاي احمدعلي نوري به عنوان مدير اجرائي؛ 4- آقاي عبدالغفور بهرامي به عنوان حروف نگار و نيز خانم‌ها: نادري، زينب و فاطمه كمالي به عنوان همكاران قلمي.

ضمناً در اين مراسم به برندگان مسابقه نامه‌اي به پيامبر اعظم«ص» كه زمستان سال گذشته به مناسبت سومين سالگرد تشكيل مركز طلوع فجر و در ميان دانش آموزان برگزار گرديده بود، نيز لوح تقدير و جوايز نفيسي اهداء شد. برندگان مسابقه مذكور عبارت بودند از: رابعه احمدي، راضيه نوري، معصومه اكبري، فاطمه محمدي، احمد جاويد نوري، محمد ابراهيم رحيمي و مهدي محمدي.

علاوه بر افراد فوق به 5 نفر از برندگان مسابقه‌ي فرهنگي كه در دو سطح طلاب و عموم مهمانان برگزار شده بود نيز به قيد قرعه جوايز نفيسي اهداء شد. برندگان طلاب عبارت بودند از: آقايان توسلي و الياسي و برندگان مردمي نيز عبارتند بودند از: حسن رضا اكبري، محمد انور نوري، عوض‌علي نوري.

گفتني است برنامه اهداي جوايز و قرعه كشي اسامي برندگان توسط آقاي عبدالعلي حسني معاونت بخش فرهنگي، اجراء و جوايز برندگان توسط آقايان حجج اسلام استاد افضلي، الياسي، جليلي و عبدالحميد نوري مسئول بخش فرهنگي اهداء گرديد.

 

 

 

 

2- بازديد از نمايشگاه فرهنگي طلوع فجر

هم چنين براي اولين بار، در كنار برگزاري جشن، نمايشگاهي از دست‌آوردها و توانمندي‌هاي علمي-فرهنگي اعضاي مركز، دائر شده بود كه مهمانان عزيز از آن ديدن فرمودند. در اين نمايشگاه، پايان‌نامه‌ها، آثار قلمي، نشريه نسل فردا، لوح‌هاي تقدير و تنديس جشنواره‌هائي كه اعضاء در آن افتخار كسب نموده‌ بودند به نمايش در آمده‌بود.

برگزاري چنين نمايشگاهي كه براي اولين بار از سوي مركز علمي – فرهنگي طلوع فجر داير شده بود، نتايج قابل توجهي در پي داشت بطوريكه مهمانان محترم بخصوص اهالي منطقه و نيز دانش آموزان ممتاز بر تداوم چنين نمايشگاههايي تأكيد و اعلام همكاري مي نمودند.

 

 

 

3- پذيرائي

در اين مراسم باشكوه مهمانان محترم ضمن پذيرائي با شربت و شيريني در اواسط برنامه، در پايان نيز با صرف طعام كه از سوي مركز علمي-فرهنگي طلوع فجر ترتيب داده شده بود، پذيرائي گرديدند.

 

دیدگاه

*