اخبار داخلی وخارجی

 

 

اداره نسل فردا

 

 

مبارزه با تروريسم بايد در خارج از افغانستان متمرکز شود

حامدکرزي در مصاحبه با يک روزنامه آلماني خاطر نشان کرد: جنگ بر ضد تروريسم آمريکا بايد بر مقرهاي افراط‌گرايان در خارج از افغانستان متمرکز شود.

      کرزي افزود: مهم‌ترين گام در بازگرداندن امنيت به افغانستان بستن پايگاه‌هاي دورافتاده شورشيان است اما جامعه بين‌الملل در تحقق اين هدف ناتوان عمل کرده. مهم‌ترين مسأله امنيتي ما اين است که جامعه بين‌الملل به اندازه کافي در خصوص اين پايگاه‌هاي طالبان و تروريست‌هاي خارج از افغانستان نگران نيست.

      حامد کرزي  روز چهار شنبه در مصاحبه با روزنامه آلماني بيلد گفت: من معتقدم که اين کشور تا دست‌کم 10 سال ديگر به حضور نيروهاي خارجي نياز دارد. ما به زمان بيشتري احتياج داريم. تخريب در کشور گسترده است و بازسازي آن بيش از تصور ما زمان‌بر است.

      رئيس جمهور افغانستان اظهار داشت: اين اقدام به منزله مهم‌ترين بخش در مبارزه با تروريسم محسوب مي‌شود و ما متحمل حملات تروريستي هستيم. بيش از 60 هزار نيروي بين‌المللي به دولت افغانستان کمک مي‌کنند تا با طالبان و ديگر شورشيان مبارزه کنند، به نيروهاي داخلي آموزش مي‌دهند و در زمينه نظارت بر امنيت سراسري کمک مي‌کنند.

سازمان يونسکو از سالروز سنايي غزنوي و سيد جمال الدين افغاني تجليل مي کند

 

داکتر محمد ظاهر عزيز نماينده افغانستان در سازمان يونسکو امروزدر يک نشست خبري اعلام کرد: سازمان يونسکو آمادگي خود را براي تجليل از سنايي غزنوي و سيد جمال الدين افغان اعلام نموده است.

وي در ادامه افزود: سازمان يونسکو در پاريس تصميم گرفت تا براي آشنايي جهانيان از اين دو شخصيت افغانستان از سالروز آنان تجليل به عمال آورد. داکتر عزيز با اشاره به فرهنگ غني افغانستان تصريح کرد: سازمان يونسکو تصميم گرفته تا در زمينه ترويج و اشنايي فرهنگ افغانستان به خود افغان ها کمک کند.

همچنين او بزرگداشت از دانشمندان و روشنفکران را براي مردم که باعث ترويج صلح  و ثبات در افغانستان مي شود را مثبت ارزيابي نمود.  داکتر محمد ظاهر عزيز نقش رسانه ها را در آشنايي مردم با دانشمندان و روشنفکران کشور مهم عنوان نموده گفت : رسانه ها بايد در برنامه هاي خود براي ترويج و شناختن فرهنگ افغانستان بيش از پيش کار کنند. بايد گفت افغانستان در سال 1948 توانست عضويت دائم سازمان يونسکو را به دست آورد که اين سازمان در گذشته نيز تجليل از سالروز مولاناي بلخي را به عهده گرفته بود.

انجمن مستقل وکلاي مدافع براي اولين بار در افغانستان تشکيل مي شود

انجمن مستقل وکلاي مدافع براي اولين بار در افغانستان به منظور افزايش سطح آگاهي ، دانش حقوقي و دفاع از حقوق موکلين و وکلاي مدافع تشکيل مي شود.

قانون انجمن مستقل وکلاي مدافع در پنج فصل و 44 ماده   پس از ارائه به پارلمان  تصويب و توسط رئيس جمهور در تاريخ 4/ 9 / 86  توشيح شد. در عين حال وزارت عدليه،  از تمام وکلايي که جواز فعاليت دارند، خواست تا براي تعيين هيات رهبري  و تصويب اساسنامه انجمن در جلسه عمومي که شش ماه آينده برگزار مي شود شرکت کنند.

سرور دانش وزير عدليه کشور امروز در يک نشست خبري در کابل ، تشکيل انجمن مستقل وکلاي مدافع را در تاريخ کشور بي سابقه خواند و تصريح کرد: تشکيل اين انجمن مي تواند در تامين  عدالت در افغانستان نقش بسزايي داشته باشد.

دانش با اشاره به وابسته بودن وکلاي مدافع به دولت در گذشته، اظهار داشت: براي تامين عدالت بايد تمام وکلاي مدافع کشور از هر لحاظ مستقل باشند.

به گفته وي تمام وکلاي مدافع کشور،بايد در انجمن مستقل وکلاي مدافع عضويت داشته باشند و تمام موسسات داخلي، خارجي و حکومت افغانستان از اين انجمن حمايت کنند.

وزير عدليه در ادامه افزود: با ايجاد سيستم مساعدت حقوقي موثر در تمام نقاط کشور براي متهمين بي بضاعت عدالت فراهم مي شود و تمام اتباع کشور نيز قادر خواهند بود از حقوق اساسي و  شهروندي خود که در  قانون اساسي و ساير قوانين مسجل گرديده، برخوردار شوند. بر اساس قانون وکلاي مدافع  منابع مالي انجمن مستقل وکلاي مدافع از طريق حق العضويت و في صدي سالانه هر وکيل ، فروش نشريات و حق الزحمه از مدرک تحقيقات و برنامه هاي آموزشي تامين خواهد شد.

شايان ذکر است که در حال حاضرتنها 407 وکيل مدافع در تمام کشور فعاليت مي کنند و اين در حاليست که 11 هزار نفر در کشور متهم هستند. بر اساس گزارش هاي رسيده، افغانستان حداقل به  20 هزار وکيل مدافع نياز دارد.

مرحله سوم آمايش اتباع افغاني مقيم ايران از 15 جدي تا 15 حوت انجام مي شود

 

وزارت داخله ايران در اطلاعيه اي با اعلام آغاز مرحله سوم طرح آمايش اتباع افغان از 15 ماه جدي امسال ، اعلام کرد:همه کارت هاي آمايش 2 از اول حمل 87 از درجه اعتبار ساقط خواهد بود. در اطلاعيه اداره کل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت داخله ايران با اشاره به آغاز مرحله سوم طرح آمايش اتباع خارجي از عموم اتباع افغاني که داراي برگ تردد خروجي مدت دار (صورتي رنگ) و کارت هويت ساکن در ولسوالي هاي ممنوعه هستند، خواسته شده است که از 15 جدي تا 15 ماه حوت براي ثبت نام در اين طرح اقدام کنند.

براساس اين اطلاعيه همه کارت هاي آمايش 2 از اول حمل 87 از درجه اعتبار ساقط خواهد بود.متن کامل اطلاعيه وزارت داخله ايران به اين شرح است: نظر به اينکه اداره کل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت داخله حسب مصوبه کميته دائمي اتباع بيگانه مرحله سوم آمايش اتباع افغاني را صرفا از طريق اينترنت با نشاني www.amaiesh.ir برگزار خواهد کرد لذا لازم است عموم اتباع افغاني دارنده برگ تردد خروجي مدت دار (صورتي رنگ) و کارت هويت (داراي اعتبار تا پايان 1386 و يا سال 1387) ساکن در ولسوالي هاي غيرممنوعه در استان هاي اصفهان، بوشهر، تهران، خراسان جنوبي، خراسان رضوي، خوزستان، سمنان، فارس، قزوين، قم، کرمان، گلستان، مازندران، مرکزي، هرمزگان و يزد از 86/10/15 تا 86/12/15 به منظور شرکت در مرحله سوم طرح آمايش و دريافت برگه جديد خروجي مدت دار و يا تجديد اعتبار کارت هويت صادرشده براي سال 1387 و نيز دريافت کارت موقت کار براي سرپرست و همه افراد ذکور بالاي 18 سال، راسا از طريق اينترنت در منزل يا محل کار و يا کافي نت هاي داراي مجوز از وزارت ارشاد اسلامي ،براي ثبت نام در طرح اقدام کنند.

بديهي است همه کارت هاي آمايش 2 از 1/1/87 از درجه اعتبار ساقط خواهد بود.

اخبار دا خلي

برگزاري جشن ميلاد امام زمان(عج) در ليسه شاکي

در تابستان سال 86 هيأت اعزامي به داخل کشور با سرپرستي آقاي خليلي از سوي مرکز علمي فرهنگي طلوع فجر جشن با شکوهي را به مناسبت ميلاد مهدي موعود(عج) در ليسه شاکي با همکاري مدير، معلمين و متعلمين اين ليسه برگزار نمودند. اين مراسم با شکوه که با حضور محاسن سفيدان فريه جات و فرهنگيان منطقه و همچنين مديران و معلمين مکاتب شاکي و ککرک برگزارشد، برنامه هاي متنوعي از قبيل سرود،شعر،مديحه سرايي،مقاله ، گزارش فعاليت هاي مرکز و سخنراني حجة الاسلام آقاي کاظمي اجرا شد و در نهايت با اهداء جوايز به دانش آموزان، اهداء لوح هاي تقدير به معلمين ليسه شاکي و مکاتب ککرک و دعاي جناب حجة الاسلام آقاي نوري به پايان رسيد. در پايان جلسه از همه مهمانان با صرف نهار پذيرايي به عمل آمد.

برگزاري انتخابات رياست مرکز علمي فرهنگي طلوع فجر

درچهارمين سال فعاليت مرکز علمي فرهنگي طلوع فجر انتخابات رياست مرکز و اعضاي هيأت مديره در تاريخ 19/8/86  در جلسه مجمع عمومي بر گزار شد. در اين انتخابات که کانديداهاي بخش رياست عبارت بودند از آقايان محمد رضا اکبري و عبدالعلي حسني پس از تبيين برنامه هاي کانديداها و رأي گيري، آقاي محمد رضا اکبري به عنوان چهارمين رئيس مرکز انتخاب گرديد. قابل ذکر است که پس از انتخاب رياست مرکز، انتخابات اعضاي هيأت مديره برگزار شد و در نتيجه آقايان رحمت الله احمدي،عبدالغفور بهرامي، عزيزالله خليلي و محمد عيسي رحيمي به عنوان اعضاي هيأت مديره مرکز انتخاب گرديدند.

حضوربا شکوه در نمايشگاه توانمنديهاي طلاب غير ايراني در مدرسه عالي فقه و معارف اسلامي (حجتيه)

مرکز علمي فرهنگي طلوع فجر با حضور در نمايشگاه توانمنديهاي طلاب غير ايراني در مدرسه عالي فقه و معارف اسلامي(حجتيه) توانايي ها و فعاليت هاي اين مرکز را به نمايش گذاشت. در اين نمايشگاه غرفه مرکز علمي فرهنگي طلوع فجر مورد توجه ويژه مسؤلين مرکز جهاني علوم اسلامي، مسؤلين مدرسه حجتيه و همچنين طلاب و فضلاي محترم حوزه علميه قم  قرار گرفت.

اين نمايشگاه از روز شنبه 1/10 الي پنجشنبه 6/10/1386 ادامه داشت. و بازديدکنندگان زيادي از غرفه مرکز بازديد به عمل آورده نظريات وپيشنهادات خود را  ابراز نمودند

 

 

دیدگاه

*